Palatka, FL cannabis price index
Flower in Palatka typically costs $6.43 per gram (average $7.55) — measured across 199 priced listings at 3 licensed dispensaries.
Comparable range $5–$12.89 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Palatka flower prices by package size
Averages of the real packages on Palatka menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $26.87 | $15 | $7.68 | 130 |
| Quarter (7g) | $48.77 | $30 | $6.97 | 38 |
| Half (14g) | $100.34 | $35 | $7.17 | 23 |
| Ounce (28g) | $275.09 | $149 | $9.82 | 8 |
Biggest current price drops in Palatka
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blood Orange | Disposable | 1g Later Days · Vape Pens | gram | $25$5050% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Ice Cream Myntz #25 Flower Flower | eighth | $22.50$4044% off | $6.43/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Sundae Eclipse | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Zero Gravity | Big Buds | 3.5g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Stardawg Pie Flower Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Bouncing Buddha | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Purple Alien | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $22.50$4044% off | $6.36/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Valley of Fire Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Sundae Eclipse Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Purple Alien | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Hoover Runtz Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Sherb Cream Pie | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | LGMO Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Stardawg Pie Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Fresa Cookies | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Jealous Cake | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Lollipopz | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Red Rock Runtz | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Banana Cream Jealousy: Live Resin Vape Cartridge Vape Pens | gram | $25$42.5041% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Melon Bomb Flower Flower | 3.54 g | $25$4038% off | $7.06/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | ACDC | Cartridge | 1g Entourage Cannabis · Vape Pens | gram | $25$4038% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Banana Cream Jealousy | Big Buds | 3.54g Flower | 3.54 g | $25$4038% off | $7.06/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | LGMO Flower Flower | eighth | $25$4038% off | $7.14/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Sour Tsunami | Cartridge | 1g Entourage Cannabis · Vape Pens | gram | $25$4038% off | $25/g | AYR Cannabis Dispensary Palatka Palatka · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Palatka whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Palatka, cheap ounces, cheapest flower per gram, Palatka deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.