Pensacola, FL cannabis price index
Flower in Pensacola typically costs $6.39 per gram (average $9.82) — measured across 782 priced listings at 10 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$14.36 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Pensacola flower prices by package size
Averages of the real packages on Pensacola menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $25.52 | $14 | $7.29 | 393 |
| Quarter (7g) | $35.32 | $20 | $5.05 | 191 |
| Half (14g) | $85.45 | $35 | $6.10 | 41 |
| Ounce (28g) | $235.43 | $149 | $8.41 | 14 |
Biggest current price drops in Pensacola
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Black Label™ Sour Patch Strawberry Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Black Label™ Mimosa Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Black Label™ Paris OG Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Frutful™ Watermelon Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Frutful™ Blueberry Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Black Label™ Lemon Cake Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Pensacola 9 Mile Pensacola · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Frutful™ Watermelon Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Frutful™ Mint and Lime Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | MPX™ Tropical Temptress .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | MPX™ TropBerry 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | MPX™ Spritzer .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | MPX™ Skunk Noir 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | MPX™ GMO .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | MPX™ Skunk Berry 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | MPX™ Gassy Pines .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Fruit Loopz Flower Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | MPX™ Oreoz 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | MPX™ Milos Cheese S2 .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | MPX™ Maadfruit .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Maui Flower Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Cypress Ember | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | La Bruja | Big Buds | 3.5g GrowHealthy · Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Gas Light | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Pensacola Pensacola · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Pensacola whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Pensacola, cheap ounces, cheapest flower per gram, Pensacola deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.