East Peoria, IL cannabis price index
Flower in East Peoria typically costs $8.57 per gram (average $8.83) — measured across 617 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $3.93–$13.71 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Illinois flower price index
East Peoria flower prices by package size
Averages of the real packages on East Peoria menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $39.35 | $20 | $11.24 | 257 |
| Quarter (7g) | $57.08 | $25 | $8.15 | 158 |
| Half (14g) | $86.40 | $55 | $6.17 | 124 |
| Ounce (28g) | $134.92 | $90 | $4.82 | 65 |
Biggest current price drops in East Peoria
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fashion Forward Flower (Smalls Blend) [7g] Daze Off · Flower | quarter | $35$8056% off | $5/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Transposition Flower (Smalls Blend) [7g] Daze Off · Flower | quarter | $35$8056% off | $5/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Spirit Bond Flower (Smalls Blend) [7g] Daze Off · Flower | quarter | $35$8056% off | $5/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Daze Off Pre-Pack 7g Popcorn Buds - Petit Dejeuner Flower | quarter | $35$8056% off | $5/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Brownie Points | Big Buds | 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $20$4556% off | $5.71/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Giggle Gas | Big Buds | 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $20$4556% off | $5.71/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Gas Guzzler | Big Buds | 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $20$4556% off | $5.71/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Motor Breath Haze Popcorn 28g / 1oz High Supply · Flower | ounce | $90$20055% off | $3.21/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | High Supply 28g Popcorn - Cinnamon Milk Flower | ounce | $90$20055% off | $3.21/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Humboldt Fog | Smalls | 28g High Supply · Flower | ounce | $90$20055% off | $3.21/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Paul Bunyan 14g Prepack - Apple Mamba Flower | half ounce | $55$12054% off | $3.93/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Paul Bunyan 14g Prepack - Hella Coco Flower | half ounce | $55$12054% off | $3.93/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Happy Hour | Infused Flower | 3.5g Flower | eighth | $30$6554% off | $8.57/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Butterstuff | Infused Flower | 3.5g Flower | eighth | $30$6554% off | $8.57/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Banana Daddy | Infused Flower | 3.54g Flower | eighth | $30$6554% off | $8.57/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | StraSlu - Infused Flower 3.5g Grassroots · Flower | eighth | $30$6554% off | $8.57/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | MiSix 14g Prepack - Sundae Sherbet Flower | half ounce | $65$14054% off | $4.64/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Red Bullz | 14g Flower | half ounce | $65$14054% off | $4.64/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Lemon Oreoz | Smalls | 14g Flower | half ounce | $65$14054% off | $4.64/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Woreoz | Big Buds | 14g Flower | half ounce | $65$14054% off | $4.64/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | mac cherry runtz | Big Buds | 14g Flower | half ounce | $65$14054% off | $4.64/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | MiSix 14g Prepack - Blockberry Flower | half ounce | $65$14054% off | $4.64/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | MiSix 14g Prepack - Bluelaid Flower | half ounce | $65$14054% off | $4.64/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | MiSix 14g Prepack - Hazelnut Cream Flower | half ounce | $65$14054% off | $4.64/g | NOXX Cannabis E. Peoria East Peoria · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in East Peoria whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in East Peoria, cheap ounces, cheapest flower per gram, East Peoria deals.
Figures come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.