Forest Park, IL cannabis price index
Flower in Forest Park typically costs $9.29 per gram (average $8.87) — measured across 106 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.79–$12.86 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Illinois flower price index
Forest Park flower prices by package size
Averages of the real packages on Forest Park menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $38.49 | $16 | $11 | 53 |
| Quarter (7g) | $55.85 | $35 | $7.98 | 20 |
| Half (14g) | $84.88 | $50 | $6.06 | 26 |
| Ounce (28g) | $158.57 | $150 | $5.66 | 7 |
Biggest current price drops in Forest Park
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Daze Off - Flower - T1 - Hidden Message (S) (14.0g) Flower | half ounce | $50$11055% off | $3.57/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Vacay - Pineapple Mimosa Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | 3/10 g | $10$2152% off | $10/piece | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Happy Hour - Summer Melon Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | 3/10 g | $10$2152% off | $10/piece | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Kick Back - Fresh Berry Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | 3/10 g | $10$2152% off | $10/piece | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Daze Off - Flower - Rummage Sale (H) (14.0g) Flower | half ounce | $50$10050% off | $3.57/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Melon Water Flower (Smalls Blend) [14g] Daze Off · Flower | half ounce | $50$10050% off | $3.57/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Savvy - Flower - Lemon Pastries (I) (14.0g) Flower | half ounce | $55$11050% off | $3.93/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Savvy - Flower - Biscotti (I) (14g) Flower | half ounce | $55$11050% off | $3.93/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Savvy - Flower - Once in a Lifetime (H) (14g) Flower | half ounce | $55$11050% off | $3.93/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Savvy - Flower - Modified Macberry Moonshine (I) (14.0g) Flower | half ounce | $55$11050% off | $3.93/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Transposition Flower (Smalls Blend) [3.5g] Daze Off · Flower | eighth | $16$3047% off | $4.57/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Savvy | GMO | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $39$6944% off | $19.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Savvy | Bacio Gelato | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $39$6944% off | $19.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Savvy | White Widow | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $39$6944% off | $19.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Savvy | Sour Tangie | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $39$6944% off | $19.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Savvy | Sour Tangie | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $45$7943% off | $22.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Savvy | Peaches and Cream | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $45$7943% off | $22.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Savvy | Clementine | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $45$7943% off | $22.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Savvy | Blue Raz Haze | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $45$7943% off | $22.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Savvy | Apple Fritter | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $45$7943% off | $22.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Savvy | White Widow | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $45$7943% off | $22.50/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Savvy - Flower - Grape Junky (I) (7.0g) Flower | quarter | $35$6042% off | $5/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Savvy | Lemon Pastries | Big Buds | 7g Savvy · Flower | quarter | $35$6042% off | $5/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Savvy - Flower - Pastries (H) (7g) Flower | quarter | $35$6042% off | $5/g | Mint Cannabis - Forest Park Forest Park · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Forest Park whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Forest Park, cheap ounces, cheapest flower per gram, Forest Park deals.
Figures come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.