Lawrenceville, IL cannabis price index
Flower in Lawrenceville typically costs $9.14 per gram (average $9.76) — measured across 241 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$13.71 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Illinois flower price index
Lawrenceville flower prices by package size
Averages of the real packages on Lawrenceville menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $39.63 | $28 | $11.32 | 76 |
| Quarter (7g) | $64.55 | $40 | $9.22 | 75 |
| Half (14g) | $103.11 | $78 | $7.37 | 65 |
| Ounce (28g) | $165 | $150 | $5.89 | 12 |
Biggest current price drops in Lawrenceville
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Savvy | Sour Tangie | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | each | $50$6928% off | $25/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Savvy | Blue Raz Haze | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $60$7924% off | $30/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Savvy | Fresh Berry | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $60$7419% off | $30/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Savvy | Peaches and Cream | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $60$7419% off | $30/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Lawrenceville whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Lawrenceville, cheap ounces, cheapest flower per gram, Lawrenceville deals.
Figures come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.