Cheapest flower in Lawrenceville, IL
Cheapest right now: TALES & TRAVELS - PEACH CRESCENDO - 28G at HERB SOCIAL Cannabis Dispensary — $150 ($5.36 per gram)
241 comparable flower listings at 1 Lawrenceville dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Illinois city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TALES & TRAVELS - PEACH CRESCENDO - 28G Flower | each | $150 | $5.36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | GOOD GREEN - GAS GUZZLER - 28G FLOWER Flower | each | $150 | $5.36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | GOOD GREEN - GRINCH MINTS - 28G MIXED BUDS Flower | each | $150 | $5.36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | MWF - GELLY ROLL - 28G SHAKE Flower | each | $150 | $5.36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | &SHINE - HASH LEMONADE - 28G MIXED BUDS Flower | each | $150 | $5.36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | TALES&TRAVELS - ZEEBRA CAKEZ - 28G SMALL NUGS Flower | each | $150 | $5.36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | SOL-CANNA - WINGSUIT - 14G SHAKE Flower | each | $78 | $5.57/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | MWF - SPACE CREME - 7G SHAKE Flower | each | $40 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | BLAZE - HOOD CANDYZ X PIXI - 7G SHAKE Flower | each | $40 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | MWF - ROYAL GORILLA - 7G SHAKE Flower | each | $40 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | GALAXY LABS - PERMANENT MARKER - 14G Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | TALES&TRAVELS - TOTAL ECLIPSE - 14G GROUND FLOWER Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | 1/2 ZIP - DISCO FRIES - 14G GROUND FLOWER Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | 1/2 ZIP - SKOR - 14G FLOWER Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | 1/2 ZIP - SKOR - 14G GROUND FLOWER Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | SIMPLY HERB - SLOW JAM BLEND - 14G POPCORN Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | SIMPLY HERB - JUPITER - 14G Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | SIMPLY HERB - JELLY MINTZ - 14G Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Savvy | Gelato | Big Buds | 14g Savvy · Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Bling Blaow | Ground | 14g Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | PAUL BUNYAN - OG SOUR DIESEL - 14G GROUND FLOWER Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | PAUL BUNYAN - LIFE LESSONS - 14G GROUND FLOWER Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | MWF - ROYAL GORILLA - 14G SHAKE Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Chicken n Wafflez | Smalls | 14g RYTHM · Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | MWF - BLACK CHERRY - 14G SHAKE Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | LEGACY - ALIEN ROCK CANDY - 14G SHAKE Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | GRASSROOTS - MODIFIED FUELATO - 14G Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | GRASSROOTS - BLUE LOBSTER - 14G FLOWER Flower | each | $80 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Mandala's Dream | 28g Flower | each | $160 | $5.71/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | SOL-CANNA - WINGSUIT - 7G SHAKE Flower | each | $44 | $6.29/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | SOL-CANNA - BOSSCOTTI - 7G SHAKE Flower | each | $44 | $6.29/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | OZONE - CAKE WALK - 7G SHAKE Flower | each | $45 | $6.43/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | (the) Essence | Rocky Road | Big Buds | 14g (the) Essence · Flower | each | $90 | $6.43/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | RYTHM - DURBAN Z - 28G FLOWER Flower | each | $180 | $6.43/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Gogurtz | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | each | $180 | $6.43/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Bananaconda | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | each | $180 | $6.43/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | RYTHM - Brownie Scout 28g RYTHM · Flower | each | $180 | $6.43/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | GRAFFITI - MIXED INDICA BUDS - 14G POPCORN Flower | each | $95 | $6.79/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | DOLLA TREEZ - BLOCK PARTY - 7G FLOWER Flower | each | $48 | $6.86/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | TALES & TRAVELS - PARADISE - 14G FLOWER Flower | each | $98 | $7/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Lawrenceville flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Lawrenceville price: $9.14 per gram (middle of $5.71–$13.71). That works out to about $31.99 an eighth.
- 99.2% of priced flower listings in Lawrenceville publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Lawrenceville price data: cheapest weed in Lawrenceville, cheap ounces, Lawrenceville flower price index, Lawrenceville deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.