Mt Carmel, IL cannabis price index
Flower in Mt Carmel typically costs $7.29 per gram (average $8.64) — measured across 394 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.07–$14 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Illinois flower price index
Mt Carmel flower prices by package size
Averages of the real packages on Mt Carmel menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $37.91 | $20 | $10.83 | 133 |
| Quarter (7g) | $52.74 | $29.25 | $7.53 | 106 |
| Half (14g) | $64.93 | $36 | $4.64 | 90 |
| Ounce (28g) | $111.75 | $90 | $3.99 | 28 |
Biggest current price drops in Mt Carmel
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CHEM 4 | 3.5G Flower | each | $20$4252% off | $5.71/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Rockfurd Peach | 3.5g Flower | each | $20$4252% off | $5.71/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | LOVE MACHINE | 3.5G Flower | each | $23$4650% off | $6.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | YESCA | 3.5G Flower | each | $23$4650% off | $6.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sherbet | 28.35g Flower | each | $135$27050% off | $4.76/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Wedding Cake | Big Buds | 28.35g Flower | each | $135$27050% off | $4.76/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Biscotti | 28.35g Flower | each | $135$27050% off | $4.76/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | ICC | Modified Sour | Big Buds | 3.5g IC Collective · Flower | each | $30$5040% off | $8.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | ICC | C.T.C. | Big Buds | 3.5g IC Collective · Flower | each | $30$5040% off | $8.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | ICC | Tallac | Big Buds | 3.5g IC Collective · Flower | each | $30$5040% off | $8.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | ICC | B.A.F. | Big Buds | 3.5g IC Collective · Flower | each | $30$5040% off | $8.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | ICC | Alley Cat | Big Buds | 3.5g IC Collective · Flower | each | $30$5040% off | $8.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | PHENO HUNT X OTW | 3.5G Flower | each | $30$5040% off | $8.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | ICC | Cali Chem | Big Buds | 3.5g IC Collective · Flower | each | $30$5040% off | $8.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | SHAKE | PAPAYA BANG BANG | 14G Flower | each | $36$6040% off | $2.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Yacht Club | Ground | 14g Flower | each | $36$6040% off | $2.57/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | SHAKE | COLOR OF SPACE | 14G Flower | each | $39$6540% off | $2.79/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | SHAKE | KREMLIN KOOKIE MONSTER | 14G Flower | each | $39$6540% off | $2.79/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | SHAKE | HOT PANTS | 14G Flower | each | $39$6540% off | $2.79/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | bluenana | Ground | 14g Flower | each | $39$6540% off | $2.79/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | SHAKE | HYBRID BLEND | 14G Flower | each | $42$7040% off | $3/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Tales & Travels | Raspberry Shortcake | Flower | 14G Revolution Cannabis · Flower | each | $48$8040% off | $3.43/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | SHAKE | LIFE LESSONS | 14G Flower | each | $48$8040% off | $3.43/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | SHAKE | JEALOUSY | 14G Flower | each | $48$8040% off | $3.43/g | Nirvana - Mount Carmel Mt Carmel · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Mt Carmel whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Mt Carmel, cheap ounces, cheapest flower per gram, Mt Carmel deals.
Figures come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.