Lebanon, ME cannabis price index
Flower in Lebanon typically costs $8.57 per gram (average $8.63) — measured across 143 priced listings at 4 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$10 per gram · index refreshed Oct 1, 2026
↑ See the statewide Maine flower price index
Lebanon flower prices by package size
Averages of the real packages on Lebanon menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $30.36 | $19.99 | $8.67 | 118 |
| Quarter (7g) | $63 | $63 | $9 | 5 |
| Half (14g) | $84 | $80 | $6 | 5 |
| Ounce (28g) | $155.42 | $130 | $5.55 | 12 |
Biggest current price drops in Lebanon
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Randy's Candy Live the Adventure Pre-Rolls - 5pk/ Pre-rolls | 3.75 g · 5-pack | $25$3529% off | $6.67/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Pure Nubble Live the Adventure Pre-Rolls - 5pk/ Pre-rolls | 3.75 g · 5-pack | $25$3529% off | $6.67/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Ghost Train Haze Live the Adventure Pre-Rolls - 5pk/ Pre-rolls | 3.75 g · 5-pack | $25$3529% off | $6.67/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Randy's Candy Cured Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $16.79$20.9920% off | $33.58/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Acapulco Gold Distillate Cart - 0.5g Camp Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $19.99$24.9920% off | $39.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Blues Brothers Strawberry Shortcake Distillate Cart Vape Pens | 1/2 g | $19.99$24.9920% off | $39.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Cantaloupe Haze Distillate Cart Vape Pens | 1/2 g | $19.99$24.9920% off | $39.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Clementine Kush Distillate Cart Vape Pens | 1/2 g | $19.99$24.9920% off | $39.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Headband Distillate Cart - 0.5g Camp Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $19.99$24.9920% off | $39.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | GMO 2.0 Live Resin Cart Vape Pens | 1/2 g | $21.83$27.2920% off | $43.66/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Randy's Candy Live Resin Cart Vape Pens | 1/2 g | $21.83$27.2920% off | $43.66/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Gary Payton Live Resin Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $21.83$27.2920% off | $43.66/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Sour Universe Live Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $21.83$27.2920% off | $43.66/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Grapes 'N Cream Cured Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Lemon Pepper Cured Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Pie Eyed Cured Resin Cart Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Sour Universe Cured Resin Cart Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Do-Si-Dos Cured Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Snake Cake Cured Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Loud Mouth Grape Cured Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Meyers Lemon Cured Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Apple Tartz Cured Resin Cart - 0.5g East Coast Cannabis · Vape Pens | 1/2 g | $23.99$29.9920% off | $47.98/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Gary Payton Disposable Cured Resin Cart Vape Pens | 1/2 g | $26.39$32.9920% off | $52.78/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Lemon Lime Chem Disposable Cured Resin Cart Vape Pens | 1/2 g | $26.39$32.9920% off | $52.78/g | East Coast Cannabis Dispensary - Lebanon Lebanon · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Lebanon whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Lebanon, cheap ounces, cheapest flower per gram, Lebanon deals.
Figures come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.