Cambridge, MD cannabis price index
Flower in Cambridge typically costs $10 per gram (average $10.09) — measured across 192 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $7.14–$12.86 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Maryland flower price index
Cambridge flower prices by package size
Averages of the real packages on Cambridge menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $38.95 | $20 | $11.13 | 126 |
| Quarter (7g) | $66.95 | $45 | $9.56 | 22 |
| Half (14g) | $113.91 | $90 | $8.14 | 23 |
| Ounce (28g) | $185.33 | $150 | $6.62 | 15 |
Biggest current price drops in Cambridge
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Maui Wowie - 4.0g Bag - Just Flower Flower | 4 g | $24.50$3530% off | $6.13/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Pie Hoe - 4.0g Bag - Just Flower Flower | 4 g | $24.50$3530% off | $6.13/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Triple Stuffed - 3.5g Bag - Fade Co. Flower | eighth | $28$4030% off | $8/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Blackberry Champagne - 3.5g Bag - Fade Co. Flower | eighth | $28$4030% off | $8/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Matanuska Thunder F - 3.5g Bag - Fade Co. Flower | eighth | $31.50$4530% off | $9/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Animal Burnie - 3.5g Bag - Fade Co. Flower | eighth | $31.50$4530% off | $9/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Super Boof | Flower - 3.5g Fade Co. · Flower | eighth | $35$5030% off | $10/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | E85 Candi - 3.5g Bag - Fade Co. Flower | eighth | $35$5030% off | $10/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Holy Grail - Snoop Dogg OG - 3.5g - Fade Co. Flower | eighth | $38.50$5530% off | $11/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Holy Grail - White Wedding - 3.5g - Fade Co. Flower | eighth | $38.50$5530% off | $11/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Holy Grail - Cadillac Rainbows - 3.5g - Fade Co. Flower | eighth | $38.50$5530% off | $11/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Holy Grail - Dirty 30 - 3.5g - Fade Co. Flower | eighth | $38.50$5530% off | $11/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Lemon Jeffery - 7.0g Smalls - Fade Co. Flower | quarter | $49$7030% off | $7/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Golden Skunk - 7.0g Smalls - Fade Co. Flower | quarter | $49$7030% off | $7/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Romulan - 15.0g Bag - Just Flower Flower | 15 g | $84$12030% off | $5.60/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Purple Cookies - 15.0g Bag - Just Flower Flower | 15 g | $84$12030% off | $5.60/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Sunshine Daydream x Z$BF - 15.0g Bag - Just Flower Flower | 15 g | $84$12030% off | $5.60/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Sour Apple Distillate Vape 1.0g SunMed Growers · Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Guava Kush Distillate Vape 1.0g SunMed Growers · Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Orange Apricot Distillate Vape 1.0g SunMed Growers · Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Baja Blue Distillate Vape 1.0g SunMed Growers · Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Pineapple Express Distillate Vape 1.0g SunMed Growers · Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Raspberry Daydream Distillate Vape 1.0g SunMed Growers · Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | Sunburst Pharm Cambridge · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Cambridge whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Cambridge, cheap ounces, cheapest flower per gram, Cambridge deals.
Figures come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.