Ellicott City, MD cannabis price index
Flower in Ellicott City typically costs $7.60 per gram (average $7.82) — measured across 141 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.40–$10.40 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Maryland flower price index
Ellicott City flower prices by package size
Averages of the real packages on Ellicott City menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $28.58 | $12 | $8.17 | 119 |
| Quarter (7g) | $41.93 | $35 | $5.99 | 20 |
| Half (14g) | $79.80 | $79.80 | $5.70 | 1 |
| Ounce (28g) | $151.20 | $151.20 | $5.40 | 1 |
Biggest current price drops in Ellicott City
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blockberry | House Packed Trim Flower | eighth | $12$2040% off | $3.43/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Biker Kush | House Packed Trim Flower | eighth | $12$2040% off | $3.43/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Kabuki Sour | House Packed Trim Flower | eighth | $12$2040% off | $3.43/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Private Reserve OG | House Packed Trim Flower | eighth | $12$2040% off | $3.43/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Duct Tape | House Packed Trim Flower | eighth | $12$2040% off | $3.43/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | G Funk Flower | eighth | $20.40$3440% off | $5.83/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Bahama Breeze | AiroPod - Artisan Series | 0.5g Pod Airo Brands · Vape Pens | 1/2 g | $25.20$4240% off | $50.40/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Bahama Breeze | AiroPod - Artisan Series | 1g Pod Airo Brands · Vape Pens | 1/2 g | $25.20$4240% off | $50.40/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Northern Lights | AiroPod - Strain Series | 0.5g Pod Airo Brands · Vape Pens | 1/2 g | $27$4540% off | $54/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Berry Bliss | AiroPod - Artisan Series | 0.5g Pod Airo Brands · Vape Pens | 1/2 g | $27$4540% off | $54/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Blue Dream | AiroPod - Strain Series | 0.5g Pod Airo Brands · Vape Pens | 1/2 g | $27$4540% off | $54/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Durban Poison | AiroPod - Strain Series | 0.5g Pod Airo Brands · Vape Pens | 1/2 g | $27$4540% off | $54/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Mystical Melody | AiroPod - Artisan Series | 0.5g Pod Airo Brands · Vape Pens | 1/2 g | $36$6040% off | $72/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Blackberry Cookies Vape Pens | gram | $30$4533% off | $30/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Super Strawberry Boof Vape Pens | gram | $30$4533% off | $30/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Double Blue Dream Vape Pens | gram | $30$4533% off | $30/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Kick Back - Fresh Berry Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | 1/2 g | $18.90$2730% off | $37.80/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Sequoia Strawberry | House Packed Flower | eighth | $19.60$2830% off | $5.60/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Romulan | House Packed Flower | eighth | $19.60$2830% off | $5.60/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Florida Wedding | House Packed Flower | eighth | $19.60$2830% off | $5.60/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Black Cherry Punch | House Packed Flower | eighth | $19.60$2830% off | $5.60/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Maryland Mantis Flower | eighth | $21$3030% off | $6/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Lilac Diesel | Gold | Trimmed Flower Grow West Cannabis Company · Flower | eighth | $21$3030% off | $6/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Zealousy #22 Flower | eighth | $21$3030% off | $6/g | Trilogy Wellness of Maryland Ellicott City · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Ellicott City whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Ellicott City, cheap ounces, cheapest flower per gram, Ellicott City deals.
Figures come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.