Fall River, MA cannabis price index
Flower in Fall River typically costs $4.86 per gram (average $5.24) — measured across 69 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $1.43–$10 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Massachusetts flower price index
Fall River flower prices by package size
Averages of the real packages on Fall River menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $23.62 | $15 | $6.75 | 37 |
| Quarter (7g) | $31.67 | $30 | $4.52 | 9 |
| Half (14g) | $43.64 | $20 | $3.12 | 22 |
| Ounce (28g) | $69 | $69 | $2.46 | 1 |
Biggest current price drops in Fall River
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Champaya | Ground | 14g Flower | half ounce | $20$4050% off | $1.43/g | Nature's Medicines Dispensary Fall River · ★ 4.4 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | HiFi 4G #9 | Ground | 14g Flower | half ounce | $20$4050% off | $1.43/g | Nature's Medicines Dispensary Fall River · ★ 4.4 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Platinum Fro | Ground | 14g Flower | half ounce | $20$4050% off | $1.43/g | Nature's Medicines Dispensary Fall River · ★ 4.4 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Soleil | Ground | 14g Flower | half ounce | $20$4050% off | $1.43/g | Nature's Medicines Dispensary Fall River · ★ 4.4 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Zone Prepack Preground (1/2 oz) Citral Glue Flower | half ounce | $20$4050% off | $1.43/g | Nature's Medicines Dispensary Fall River · ★ 4.4 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Zone Prepack Preground (1/2 oz) Futura Haze Flower | half ounce | $20$4050% off | $1.43/g | Nature's Medicines Dispensary Fall River · ★ 4.4 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Zone Prepack Preground (1/2 oz) Granny Candy Flower | half ounce | $20$4050% off | $1.43/g | Nature's Medicines Dispensary Fall River · ★ 4.4 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Zone Prepack Preground (1/2 oz) Great Lakes Grapes Flower | half ounce | $20$4050% off | $1.43/g | Nature's Medicines Dispensary Fall River · ★ 4.4 · delivery | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Fall River whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Fall River, cheap ounces, cheapest flower per gram, Fall River deals.
Figures come from licensed Massachusetts dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.