Hinckley, MN cannabis price index
Flower in Hinckley typically costs $10 per gram (average $10.18) — measured across 236 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $2.50–$15 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Minnesota flower price index
Hinckley flower prices by package size
Averages of the real packages on Hinckley menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $46.67 | $18 | $13.33 | 65 |
| Quarter (7g) | $59.50 | $59.50 | $8.50 | 2 |
| Half (14g) | $76.43 | $20 | $5.46 | 42 |
| Ounce (28g) | $94 | $49 | $3.36 | 11 |
Biggest current price drops in Hinckley
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sherbstack Bulk Deli Flower Uplyfted Cannabis Co · Flower | gram | $7.50$1550% off | $7.50/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 2 | Blue Ritz 3.5g Pre-Pack Uplyfted Cannabis Co · Flower | eighth | $20$4050% off | $5.71/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 3 | Sherb Stack 3.5g Pre-Pack Uplyfted Cannabis Co · Flower | eighth | $20$4050% off | $5.71/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 4 | Live Rosin .5g Disposable Vape - Honey Banana Uplyfted Cannabis Co · Vape Pens | 1/2 g | $22.50$4550% off | $45/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 5 | Coup Junky | Disposable Vape | 0.5g Uplyfted Cannabis Co · Vape Pens | 1/2 g | $22.50$4550% off | $45/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 6 | Guava Juice 3.5g. Pre Pack MI Loud Flower Farms · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 7 | Gelatti Pie | Big Buds | 3.5g MI Loud Flower Farms · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 8 | Sunset Animal | Big Buds | 3.5g MI Loud Flower Farms · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 9 | Speaker Knockerz | Big Buds | 3.5g MI Loud Flower Farms · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 10 | Alien Aurora 3.5g Pre Pack MI Loud Flower Farms · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 11 | OGKB2.1 Pre-Pack 3.5g MI Loud Flower Farms · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 12 | Kota's Kush 3.5g. Pre Pack Flower MI Loud Flower Farms · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 13 | Elderberry | 4:1 THC:CBN Gummies | 200mg | 10ct | 20mg/ea WYLD · Edibles | each · 10-pack · 200mg THC | $12$2040% off | $6/100mg THC | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 14 | Dolce Banana | Big Buds Redemption · Flower | gram | $4.90$730% off | $4.90/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 15 | Sharpiez | Wise Guys | Deli-Flower Flower | gram | $7$1030% off | $7/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 16 | Platinum Vape - Star Ruby (Indica) 1g cartridge Platinum Vape · Vape Pens | gram | $7$1030% off | $7/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 17 | Fried Bananas | Cookies | Deli-Flower Flower | gram | $7$1030% off | $7/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 18 | Cookies | Mexican Flan | Big Buds | 3.5g Flower | gram | $9.10$1330% off | $9.10/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 19 | Sunset Soap | Big Buds | 1g Flower | gram | $9.10$1330% off | $9.10/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 20 | Mad Packs | Bulk Flower | Ice Cream Cake Mad Packs · Flower | gram | $9.10$1330% off | $9.10/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 21 | Tropical Snowcone | 1g Flower | gram | $10.50$1530% off | $10.50/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 22 | Coconut Pudding | 1g Flower | gram | $10.50$1530% off | $10.50/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 23 | 3.5g Flower | gram | $10.50$1530% off | $10.50/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 24 | Jackknife | 1G Handcraft | HYMAN x Kevin Nash | REC Flower | gram | $13.13$18.7530% off | $13.13/g | Border Budz cannabis Hinckley · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Hinckley whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Hinckley, cheap ounces, cheapest flower per gram, Hinckley deals.
Figures come from licensed Minnesota dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.