Minneapolis, MN cannabis price index
Flower in Minneapolis typically costs $13.71 per gram (average $13.71) — measured across 227 priced listings at 14 licensed dispensaries.
Comparable range $11.43–$15.71 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Minnesota flower price index
Minneapolis flower prices by package size
Averages of the real packages on Minneapolis menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $49.42 | $39.90 | $14.12 | 156 |
| Quarter (7g) | $82.19 | $70 | $11.74 | 16 |
| Half (14g) | $161.40 | $160 | $11.53 | 2 |
| Ounce (28g) | $310.60 | $300 | $11.09 | 2 |
Biggest current price drops in Minneapolis
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Trail Magic 5mg - Strawberry Iced Tea & Lemonade -12oz Drinks | each · 5mg THC | $2.99$5.9950% off | $59.80/100mg THC | Wildflower Northeast Minneapolis · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Trail Magic 5mg - Half & Half - 12oz Drinks | each · 5mg THC | $2.99$5.9950% off | $59.80/100mg THC | Wildflower Northeast Minneapolis · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Verist Fields - Mr. Birch Prerolls, .35g 5ct Pre-rolls | each · 5-pack | $20.10$3033% off | $57.43/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Ounce of Flower Flower | each | $321.20$44027% off | $11.47/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Half Ounce of Flower - Unbound or Hoka Haze Flower | each | $162.80$22026% off | $11.63/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Unbound Flower - Purple Ice Water, 3.5 grams Flower | each | $42.35$5523% off | $12.10/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Unbound Flower - Illemonati, 3.5 grams Flower | each | $42.35$5523% off | $12.10/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Campfire Cannabis - 4g Flower - Poison Gushers (I/H) Flower | each | $38$4821% off | $9.50/g | Legacy Cannabis Dispensary Minneapolis · ★ 4.5 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Grasslandz | Blueberry Muffin | Joint | 1g Grasslandz · Pre-rolls | each | $14.51$1819% off | $14.51/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Unbound Flower - Frosted Runtz, 3.5 grams Flower | each | $44.55$5519% off | $12.73/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Unbound Flower - Orangade, 3.5 grams Flower | each | $44.55$5519% off | $12.73/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Blue Dream | Minis | 0.5g each | 2pk Dizgo Collective · Pre-rolls | each · 2-pack | $13.70$1614% off | $13.70/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Top Gun | Minis | 0.5g each | 2pk Dizgo Collective · Pre-rolls | each · 2-pack | $13.70$1614% off | $13.70/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Medusa | Minis | 0.5g each | 2pk Dizgo Collective · Pre-rolls | each · 2-pack | $13.70$1614% off | $13.70/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Purple Prince - Hooch, 3.5g Flower | each | $44.50$48.378% off | $12.71/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Purple Prince - Forbidden Blueprint, 3.5g Flower | each | $44.50$48.378% off | $12.71/g | Unanimous Cannabis Minneapolis · ★ 5.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Minneapolis whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Minneapolis, cheap ounces, cheapest flower per gram, Minneapolis deals.
Figures come from licensed Minnesota dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.