Canton, MS cannabis price index
Flower in Canton typically costs $9 per gram (average $8.92) — measured across 453 priced listings at 4 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$12.57 per gram · index refreshed Oct 1, 2026
↑ See the statewide Mississippi flower price index
Canton flower prices by package size
Averages of the real packages on Canton menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $34.87 | $15 | $9.96 | 272 |
| Quarter (7g) | $51.57 | $24 | $7.37 | 151 |
| Half (14g) | $96.98 | $58 | $6.93 | 20 |
| Ounce (28g) | $177.67 | $170 | $6.35 | 6 |
Biggest current price drops in Canton
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Good Day Farm - Super J's: Blueberry x Blueberry Headband - Infused Pre-Roll Infused Pre-rolls | gram | $1$1593% off | $1/g | ROOTDOWN Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | ROOTDOWN - Papaya DeadHead OG - Pre-Roll 1g (mg/g) Pre-rolls | gram | $1$1292% off | $1/g | ROOTDOWN Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | ROOTDOWN x SHC - Purple Pound Cake - Cured Crumble & Terp Sauce Concentrates | gram | $30$6050% off | $30/g | ROOTDOWN Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Coastal Crop | 100mg | Bluff City BBQ | Gummies | 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $12$2040% off | $12/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | ROOTDOWN - Gorilla Glue #4 (GG4) - Flower Jar Flower | eighth | $23.40$3940% off | $6.69/g | ROOTDOWN Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Rootdown - Rainbow Zangria - Flower Jar 3.5g ROOTDOWN · Flower | eighth | $23.40$3940% off | $6.69/g | ROOTDOWN Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Blackwater Reserve | 200mg | Mai Tai | 10pk Edibles | each · 10-pack · 200mg THC | $10$1533% off | $5/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Coastal Crop | 100mg | Sour Island Splash Edibles | each · 100mg THC | $10$1533% off | $10/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Black Velvet | Big Buds | 3.5g Southern Sky Brands · Flower | eighth | $24$3531% off | $6.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Suite 1620 | 100mg | Infused Sugar Edibles | each · 100mg THC | $24$3531% off | $24/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Wana | 100mg | Dream Berry | Stay Asleep Gummies | 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $24$3531% off | $24/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Black Razz Southern Sky Brands · Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | orange runtz | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Permanent Chimera | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Black Water Reserve | 1g | Stunna Runtz | Cured Resin Disposable Vape Pens | gram | $31$4531% off | $31/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Moose Medows | 3.5g | 777 Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Black Water Reserve | 1g | Z Banger | Cured Resin Disposable Vape Pens | gram | $31$4531% off | $31/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Street Guru | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Black Water Reserve | 1g | Pablo's Revenge | Cured Resin Disposable Vape Pens | gram | $31$4531% off | $31/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Black Water Reserve | 1g | #34 | Cured Resin Disposable Vape Pens | gram | $31$4531% off | $31/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | The 34 | Big Buds | 3.5g River Remedy · Flower | eighth | $27$3931% off | $7.71/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Blackwater Reserve | 7g | Grape Lobster Flower | quarter | $43$6231% off | $6.14/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Black Water Reserve | 7g | Cotton Candy Lobster Flower | quarter | $32$4630% off | $4.57/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Black Water Reserve | 7g | Oreoz Blizzard Flower | quarter | $39$5630% off | $5.57/g | DABBS Cannabis Dispensary Canton · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Canton whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Canton, cheap ounces, cheapest flower per gram, Canton deals.
Figures come from licensed Mississippi dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.