Gautier, MS cannabis price index
Flower in Gautier typically costs $6.96 per gram (average $7.39) — measured across 156 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.82–$10.29 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Mississippi flower price index
Gautier flower prices by package size
Averages of the real packages on Gautier menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $28.73 | $15 | $8.21 | 95 |
| Quarter (7g) | $39.84 | $22.50 | $5.69 | 55 |
Biggest current price drops in Gautier
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ROOTDOWN - Papaya DeadHead OG - Pre-Roll 1g (mg/g) Pre-rolls | gram | $1$1292% off | $1/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | ROOTDOWN x SHC - Purple Pound Cake - Cured Crumble & Terp Sauce Concentrates | gram | $30$6050% off | $30/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Rootdown - Rainbow Zangria - Flower Jar 3.5g ROOTDOWN · Flower | eighth | $23.40$3940% off | $6.69/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | ROOTDOWN - Gorilla Glue #4 (GG4) - Flower Jar Flower | eighth | $23.40$3940% off | $6.69/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Rootdown - Strawberry Cheesecake - Nano Full Spectrum Resin Gummies 100mg ROOTDOWN · Edibles | each · 100mg THC | $11.20$1630% off | $11.20/100mg THC | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Rootdown - Violet Fog - Flower Jar 3.5g ROOTDOWN · Flower | eighth | $22.40$3230% off | $6.40/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | ROOTDOWN - Gorilla Glue #4 (GG4) - B Buds - Flower Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | ROOTDOWN - Permanent Chimera - Flower Flower | eighth | $24.50$3530% off | $7/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Rootdown - BanAnaconda - Flower Jar 3.5g ROOTDOWN · Flower | eighth | $27.30$3930% off | $7.80/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | ROOTDOWN - AREA 41 - Flower Jar Flower | eighth | $27.30$3930% off | $7.80/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | ROOTDOWN - Rancid Root - Flower Jar Flower | eighth | $27.30$3930% off | $7.80/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Rootdown - Blue Zushi - Flower Jar 3.5g ROOTDOWN · Flower | eighth | $27.30$3930% off | $7.80/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | ROOTDOWN - Gary Pie - Flower Jar Flower | eighth | $27.30$3930% off | $7.80/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Rootdown - Super Boof - Flower Jar 3.5g ROOTDOWN · Flower | eighth | $27.30$3930% off | $7.80/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Rootdown - Cake Crasher - B Buds - Flower 3.5g ROOTDOWN · Flower | eighth | $27.30$3930% off | $7.80/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | ROOTDOWN - Permanent Chimera - Flower Jar Flower | eighth | $27.30$3930% off | $7.80/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | ROOTDOWN - Rainbow GMO - Cured Resin 510 Cart Vape Pens | gram | $30.10$4330% off | $30.10/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | ROOTDOWN - Gary & Berries - Cured Resin 510 Cart Vape Pens | gram | $30.10$4330% off | $30.10/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | ROOTDOWN - Cakey Kush - Cured Resin 510 Cart Vape Pens | gram | $30.10$4330% off | $30.10/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | ROOTDOWN - Strawberry Kush Cake - Cured Resin 510 Cart Vape Pens | gram | $30.10$4330% off | $30.10/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | ROOTDOWN - Disposable: Rainbow GMO - Cured Resin Cart Vape Pens | gram | $31.50$4530% off | $31.50/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | ROOTDOWN - Disposable: Cakey Kush - Cured Resin Cart Vape Pens | gram | $31.50$4530% off | $31.50/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | ROOTDOWN - Disposable: Blue Zushi x GEMZ - Cured Resin Cart Vape Pens | gram | $31.50$4530% off | $31.50/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | ROOTDOWN - Cake Crasher - Live Resin 510 Cart Vape Pens | gram | $33.60$4830% off | $33.60/g | ROOTDOWN Gautier · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Gautier whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Gautier, cheap ounces, cheapest flower per gram, Gautier deals.
Figures come from licensed Mississippi dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.