Ocean Springs, MS cannabis price index
Flower in Ocean Springs typically costs $8 per gram (average $8.29) — measured across 617 priced listings at 6 licensed dispensaries.
Comparable range $5.48–$10.86 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Mississippi flower price index
Ocean Springs flower prices by package size
Averages of the real packages on Ocean Springs menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $31.40 | $15 | $8.97 | 366 |
| Quarter (7g) | $45.81 | $22.50 | $6.54 | 189 |
| Half (14g) | $74.64 | $52.50 | $5.33 | 31 |
| Ounce (28g) | $179.25 | $127.99 | $6.40 | 8 |
Biggest current price drops in Ocean Springs
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Good Day Farm - Super J's: Blueberry x Blueberry Headband - Infused Pre-Roll Infused Pre-rolls | gram | $1$1593% off | $1/g | ROOTDOWN Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | ROOTDOWN - Papaya DeadHead OG - Pre-Roll 1g (mg/g) Pre-rolls | gram | $1$1292% off | $1/g | ROOTDOWN Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Mockingbird - Full Spectrum Lemon Lime Gummies - 200mg - 10pk Edibles | each · 10-pack · 200mg THC | $15$3557% off | $7.50/100mg THC | The Magnolia Healing Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Mockingbird - Blue Menthol - 3.5g (IND HYB) Flower | each | $15$3050% off | $4.29/g | The Magnolia Healing Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | ROOTDOWN x SHC - Purple Pound Cake - Cured Crumble & Terp Sauce Concentrates | gram | $30$6050% off | $30/g | ROOTDOWN Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | ROOTDOWN - Gorilla Glue #4 (GG4) - Flower Jar Flower | eighth | $23.40$3940% off | $6.69/g | ROOTDOWN Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Rootdown - Rainbow Zangria - Flower Jar 3.5g ROOTDOWN · Flower | eighth | $23.40$3940% off | $6.69/g | ROOTDOWN Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Moose Medows | 3.5g | Garlic Fusion Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Ocean Springs · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Moose Medows | 3.5g | Cheddar Zi Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Ocean Springs · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Pharm Grown | 3.5g | Singapore Sling Flower | eighth | $18$2631% off | $5.14/g | DABBS Cannabis Dispensary Ocean Springs · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Hava | 250mg | Tropical Gummies Edibles | each · 250mg THC | $27$3931% off | $10.80/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Ocean Springs · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Kandy Runtz Punch | Disposable | 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $39$5630% off | $78/g | DABBS Cannabis Dispensary Ocean Springs · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | grapes & cream | Big Buds | 7g Flower | quarter | $60$8630% off | $8.57/g | DABBS Cannabis Dispensary Ocean Springs · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Alien Mintz x Permanent Marker | Pre-Roll 1g Pre-rolls | gram | $7$1030% off | $7/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Road Trip - 1g Pre-Roll - Menage MidSouth Extracts · Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Coffee Creamer – Pre Roll – 1g The Sipp · Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Daily Grape | Pre-roll 1g Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Whippetz | Pre-roll 1g Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Gushmints | Pre-roll 1g Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | AK 47 | Pre-roll Pack 1g Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Megan Fox | 1g Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Gelato 41 | Pre-roll 1g Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Lazy Lightning | Pre-roll 1g Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Lantz | Pre-roll Pack 1g Pre-rolls | gram | $8.40$1230% off | $8.40/g | Star Buds Medical Marijuana Dispensary Ocean Springs Ocean Springs · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Ocean Springs whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Ocean Springs, cheap ounces, cheapest flower per gram, Ocean Springs deals.
Figures come from licensed Mississippi dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.