Pass Christian, MS cannabis price index
Flower in Pass Christian typically costs $7.14 per gram (average $7.70) — measured across 104 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.86–$10 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Mississippi flower price index
Pass Christian flower prices by package size
Averages of the real packages on Pass Christian menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $33.07 | $10 | $9.45 | 44 |
| Quarter (7g) | $44.75 | $30 | $6.39 | 40 |
| Half (14g) | $81.79 | $60 | $5.84 | 14 |
| Ounce (28g) | $135 | $90 | $4.82 | 2 |
Biggest current price drops in Pass Christian
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Cherry Pie 10mg gummy 100mg Bag | Greener Fields Edibles | each · 100mg THC | $10$2050% off | $10/100mg THC | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Strawberry Cough 10mg gummy 100mg Bag | Greener Fields Edibles | each · 100mg THC | $10$2050% off | $10/100mg THC | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Green Crack 10mg gummy 100mg bag | Greener Fields Edibles | each · 100mg THC | $10$2050% off | $10/100mg THC | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Lemon Cookie 10mg gummy 100mg bag | Greener Fields Edibles | each · 100mg THC | $10$2050% off | $10/100mg THC | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Blue Dream | Cartridge | 1g Southern Sky Brands · Vape Pens | each | $25$4544% off | $25/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | King Louis XIII | 1G Live Resin | AIO | Drrool Vape Pens | each | $25$4544% off | $25/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Tropical Punch x Cali Zmoothie Gummies | 100mg | 10ct | 10mg/ea Southern Sky Brands · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $14$2544% off | $14/100mg THC | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | 0.5g Live Rosin Vape Cart - Newlyweds | Southern Sky Vape Pens | each | $25$4038% off | $50/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | 1g Vape Cart - Blues Bros Purple Punch | Southern Sky Vape Pens | each | $25$4038% off | $25/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | 1g Vape Cart | Berry White | Cheech and Chong Vape Pens | each | $25$4038% off | $25/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Caribbean King | Live Rosin Cartridge | 0.5g Southern Sky Brands · Vape Pens | each | $25$4038% off | $50/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | 0.5g Live Rosin Vape Cart - Pancakes | Southern Sky Vape Pens | each | $25$4038% off | $50/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | 1g Vape Cart - SA Cherry Wine | Southern Sky Vape Pens | each | $25$4038% off | $25/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Nana Sandwich | Flower | 3.5g Delta Bud Company · Flower | each | $20$3033% off | $5.71/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Milk Mustache | Flower | 3.5g Delta Bud Company · Flower | each | $20$3033% off | $5.71/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | BRCC | Effect | Chillax | 1g Vape Cart Vape Pens | each | $20$3033% off | $20/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Cherry Slimeade F1 3.5g | Simply Flower | each | $20$3033% off | $5.71/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Sandman | 1g Cart | Effect | BRCC Vape Pens | each | $20$3033% off | $20/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | White Widow | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $25$3529% off | $25/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Biscotti Salad .5G Live Rosin Disposable Vape Pen | Rolling Pines Vape Pens | each | $25$3529% off | $50/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | Galactic Gas | 1g Disposable | BEST MOOD Vape Pens | each | $25$3529% off | $25/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Permanent Marker | Rosin 1 Gram Disposable | Drool Vape Pens | each | $30$4025% off | $30/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | Recovery RSO | 1G Syringe | Drool Concentrates | each | $30$4025% off | $30/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | 9 pound hammer | Disposable | 1g Drool · Vape Pens | each | $35$4522% off | $35/g | Blessed Goat Pass Christian · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Pass Christian whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Pass Christian, cheap ounces, cheapest flower per gram, Pass Christian deals.
Figures come from licensed Mississippi dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.