Petal, MS cannabis price index
Flower in Petal typically costs $8 per gram (average $8.43) — measured across 168 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$11.03 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Mississippi flower price index
Petal flower prices by package size
Averages of the real packages on Petal menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $32.13 | $15 | $9.18 | 87 |
| Quarter (7g) | $46.47 | $28 | $6.64 | 57 |
| Half (14g) | $80 | $68 | $5.71 | 12 |
| Ounce (28g) | $165 | $165 | $5.89 | 2 |
Biggest current price drops in Petal
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Olive Oil | Cooking | 100mg River Remedy · Edibles | each · 100mg THC | $5$944% off | $5/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Sublimes | 150mg | Citrus Punch Pouches | 30pk Edibles | each · 30-pack · 150mg THC | $19$3241% off | $12.67/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Home Grown Cannabis | 3.5g | Jealousy Flower | eighth | $22$3741% off | $6.29/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Black Water Reserve | 7g | Pablo's Revenge Flower | quarter | $36$6040% off | $5.14/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Black Water Reserve | 3.5g | Cereoz Flower | eighth | $26$4340% off | $7.43/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Black Water Reserve | 7g | Menage Flower | quarter | $28$4639% off | $4/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | 1g Full Spec Syringe - Lemon Tree MidSouth Extracts · Concentrates | gram | $25$4139% off | $25/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | 200mg Infused Honey Shots - Sherb MidSouth Extracts · Edibles | each · 200mg THC | $25$4139% off | $12.50/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Super Fruit | Big Buds | 3.5g Southern Sky Brands · Flower | eighth | $24$3531% off | $6.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Maui Waui | Melted Diamond Live Resin Mini Bar Vape | 0.5g (All-In-One) ROVE · Vape Pens | 1/2 g | $31$4531% off | $62/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | The Blues Brothers Southern Sky Brands · Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | MidSouth Extracts | 100mg | Premium Roast Coffee | Infused Edibles | each · 100mg THC | $29$4231% off | $29/100mg THC | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Black Water Reserve | 7g | Lemozine Flower | quarter | $39$5630% off | $5.57/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Zushi | Joints | 0.7g | 5pk River Remedy · Pre-rolls | eighth · 5-pack | $21$3030% off | $6/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | White Lion | Joints | 0.7g | 5pk River Remedy · Pre-rolls | eighth · 5-pack | $21$3030% off | $6/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | The Sipp | Full Spectrum Dab Syringe | 1g | Hollywood Kush Kake Concentrates | gram | $21$3030% off | $21/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Animal Gelato | Big Buds | 3.5g Southern Sky Brands · Flower | eighth | $28$4030% off | $8/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Cali Zmoothie Southern Sky Brands · Flower | eighth | $28$4030% off | $8/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Mag High | Ganja Brothers | 14g | Daily Grape Flower | half ounce | $84$12030% off | $6/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Super Boof | 3.5g Flower | eighth | $33$4730% off | $9.43/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Moose Medows | 3.5g | Lemorang Flower | eighth | $33$4730% off | $9.43/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Pure MS | 1g | Permanent Marker | FSO Cartridge Vape Pens | gram | $33$4730% off | $33/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Live Resin Liquid Diamonds 1g Vape Cart - ICE CREAM CAKE Big River Cannabis Company · Vape Pens | gram | $36$5129% off | $36/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Lemon Cherry Runtz - Full Spectrum - Vape Cart - 1g MidSouth Extracts · Vape Pens | gram | $29$4129% off | $29/g | DABBS Cannabis Dispensary Petal · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Petal whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Petal, cheap ounces, cheapest flower per gram, Petal deals.
Figures come from licensed Mississippi dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.