Butler, NJ cannabis price index
Flower in Butler typically costs $14.29 per gram (average $13.93) — measured across 174 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $9.75–$17.14 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Butler flower prices by package size
Averages of the real packages on Butler menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $52.51 | $32 | $15 | 121 |
| Quarter (7g) | $75.81 | $55 | $10.83 | 36 |
| Half (14g) | $106.33 | $84 | $7.59 | 3 |
| Ounce (28g) | $166.40 | $160 | $5.94 | 5 |
Biggest current price drops in Butler
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sidewalk Sunday 7g Flower | each | $60$10040% off | $8.57/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | The CLEAR Original All-in-One 500mg | Lobster Butter CLEAR Brands · Vape Pens | each | $31.50$4530% off | $31.50/piece | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | The CLEAR Original All in One 500mg | Banana Cream CLEAR Brands · Vape Pens | each | $31.50$4530% off | $31.50/piece | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | King Louie | Strain Collection | All-In-One | 1.0g Fernway · Vape Pens | each | $45.50$6530% off | $45.50/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | The CLEAR Original Cartridge 1000mg | Golden Goat CLEAR Brands · Vape Pens | each | $45.50$6530% off | $45.50/piece | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Cream 47 | Disposable | 1g Vape Pens | each | $61.60$8830% off | $61.60/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Zruntz 7g Flower | each | $70$10030% off | $10/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Clade9 | G13 | Smalls | 7g Clade9 · Flower | each | $70$10030% off | $10/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Maple Breath | Indica - Live Rosin - 1G All-In-One Vape Heavy Hitters · Vape Pens | each | $70$10030% off | $70/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Da Funk 14g Flower | each | $84$12030% off | $6/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Bickett OG | 3.5g Flower | each | $32$4020% off | $9.14/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Dulce de Uva | Big Buds | 3.5g Flower | each | $40$5020% off | $11.43/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Trop Juice 3.5g Flower | each | $40$5020% off | $11.43/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Sour Apricot | Big Buds | 3.5g Anthologie · Flower | each | $40$5020% off | $11.43/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Gelato Cream Cake 3.5g Flower | each | $44$5520% off | $12.57/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Gorilla Glue #4 3.5g Flower | each | $44$5520% off | $12.57/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Jack Herer | Disposable | 1g Papa's Herb · Vape Pens | each | $44$5520% off | $44/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Strawberry Cough | Disposable | 1g Papa's Herb · Vape Pens | each | $44$5520% off | $44/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Blueberry Zlushie | Disposable | 1g Papa's Herb · Vape Pens | each | $44$5520% off | $44/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Watermelon Z | Disposable | 1g Papa's Herb · Vape Pens | each | $44$5520% off | $44/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Bellini | ROVE Classics | 1g ROVE · Vape Pens | each | $48$6020% off | $48/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Lemon Runtz | 3.5g Flower | each | $52$6520% off | $14.86/g | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | The CLEAR Original Cartridge 1000mg | Lobster Butter CLEAR Brands · Vape Pens | each | $52$6520% off | $52/piece | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | The CLEAR Original Cartridge 1000mg | Orange Cream CLEAR Brands · Vape Pens | each | $52$6520% off | $52/piece | Evergreen Nature's Remedy Butler · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Butler whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Butler, cheap ounces, cheapest flower per gram, Butler deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.