Gloucester City, NJ cannabis price index
Flower in Gloucester City typically costs $14.29 per gram (average $14.25) — measured across 142 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $9.32–$17.14 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Gloucester City flower prices by package size
Averages of the real packages on Gloucester City menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $52.59 | $33.75 | $15.03 | 101 |
| Quarter (7g) | $88.33 | $60 | $12.62 | 21 |
| Half (14g) | $152 | $120 | $10.86 | 5 |
| Ounce (28g) | $187 | $100 | $6.68 | 10 |
Biggest current price drops in Gloucester City
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Jersey Smooth Strawberry Drip Live Rosin Disposable 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $33$6045% off | $66/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Gruv Permanent Chimera All-in-One 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $33$6045% off | $66/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Good PizzZa Arancello Whole Buds 3.5g Flower | eighth | $35.75$5535% off | $10.21/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Turtle Pie Co. Tahiti Midnight Whole Buds 7g Flower | quarter | $65$10035% off | $9.29/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Fernway Sour Diesel Traveler 0.5g PRO Vape Pens | 1/2 g | $28$4030% off | $56/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Fernway Berry Haze Traveler 0.5g PRO Vape Pens | 1/2 g | $28$4030% off | $56/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Fernway Sour Diesel Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Fernway Headband Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Timeless Rest Wedding Cake T1 Disposable 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Fernway King Louie Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Fernway Pineapple Express Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Fernway Granddaddy Purple Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Timeless Chill Pineapple Express T1 Disposable 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Fernway Alpine Strawberry PRO Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Fernway Berry Haze Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Fernway Blueberry Cake Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Fernway Cuban Black Haze Traveler 1g Vape Pens | gram | $45.50$6530% off | $45.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Fernway Mochi Live Resin PRO Traveler 1g Vape Pens | gram | $49$7030% off | $49/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Fernway Purple Sunset Live Resin PRO Traveler 1g Vape Pens | gram | $49$7030% off | $49/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Fernway Glass Slipper LIVE All-in-One 1g PRO Vape Pens | gram | $49$7030% off | $49/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Timeless Noir Afghanimal T1 Disposable 1g Vape Pens | gram | $52.50$7530% off | $52.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Timeless Noir Passion Fruit Breath T1 Disposable 1g Vape Pens | gram | $52.50$7530% off | $52.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Timeless Noir Jet Fuel T1 Disposable 1g Vape Pens | gram | $52.50$7530% off | $52.50/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Fernway Alpine Strawberry PRO Traveler 2g Vape Pens | 2 g | $66.50$9530% off | $33.25/g | BluLight Cannabis Dispensary - Gloucester City Gloucester City · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Gloucester City whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Gloucester City, cheap ounces, cheapest flower per gram, Gloucester City deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.