Lambertville, NJ cannabis price index
Flower in Lambertville typically costs $17.14 per gram (average $17.56) — measured across 51 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $12–$20 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Lambertville flower prices by package size
Averages of the real packages on Lambertville menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $64.31 | $52.20 | $18.37 | 33 |
| Quarter (7g) | $118.40 | $116 | $16.91 | 5 |
| Half (14g) | $167.45 | $80 | $11.96 | 11 |
| Ounce (28g) | $420 | $420 | $15 | 1 |
Biggest current price drops in Lambertville
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blue Raspberry | Non-carbonated | 100mg | 148ml Drinks | each · 100mg THC | $17.50$2530% off | $17.50/100mg THC | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Watermelon | 100mg Drinks | each · 100mg THC | $17.50$2530% off | $17.50/100mg THC | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Green Apple Pocket Spritz | 100mg/ea Edibles | each · 100mg THC | $17.50$2530% off | $17.50/100mg THC | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | ONYX - 1.0G MSG Live Rosin Cold Cure Concentrates | each | $76.80$9620% off | $76.80/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Full Tilt Labs - Zubai - .5g Rosin Cold Cure FS - Concentrates | each | $48.60$5410% off | $97.20/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | GG4 | Big Buds | 3.5g Bass River Buds · Flower | eighth | $52.20$5810% off | $14.91/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Double Dipper | Big Buds | 3.5g Bass River Buds · Flower | eighth | $52.20$5810% off | $14.91/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Yikez | 3.5g Bass River Buds · Flower | eighth | $52.20$5810% off | $14.91/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Full Tilt Labs - Blueberry Cherry Cold Cure Rosin 1g - Sale Concentrates | each | $90$10010% off | $90/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Full Tilt Labs - Gyat - 1g Rosin Cold Cure FS Concentrates | each | $90$10010% off | $90/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Brookside Reserve - Strawgrease Willy Live Rosin 1G Concentrates | each | $90$10010% off | $90/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Brookside Reserve - Strawgrease Willy Live Rosin 2G Concentrates | each | $175.50$19510% off | $87.75/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | OMG Burger | 3.5g Flower | eighth | $56$607% off | $16/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Free Mac | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $67$704% off | $19.14/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Lemon Lb. Cake | 3.5g Flower | eighth | $67$704% off | $19.14/g | Baked By The River Dispensary Lambertville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Lambertville whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Lambertville, cheap ounces, cheapest flower per gram, Lambertville deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.