Plainfield, NJ cannabis price index
Flower in Plainfield typically costs $10.71 per gram (average $12.04) — measured across 119 priced listings at 3 licensed dispensaries.
Comparable range $7.79–$15 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Plainfield flower prices by package size
Averages of the real packages on Plainfield menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $42.27 | $28.50 | $12.08 | 53 |
| Quarter (7g) | $64.52 | $48 | $9.22 | 25 |
| Half (14g) | $114.69 | $75 | $8.19 | 16 |
| Ounce (28g) | $190 | $180 | $6.79 | 4 |
Biggest current price drops in Plainfield
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CHEM HAZE IWH INFUSED (5PK) Infused Pre-rolls | each · 5-pack | $35.75$5535% off | $7.15/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Indica Blend | Infused Joints | 0.7g | 5pk Infused Pre-rolls | each · 5-pack | $35.75$5535% off | $51.07/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Rythm - Dulce De Uva | Live Rosin | Cartridge | .5g - 0.5 grams Vape Pens | 1/2 g | $30$4025% off | $60/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | incredibles - Peanut Butter Buddha-Chocolate-100mg incredibles · Edibles | each · 100mg THC | $14.40$1820% off | $14.40/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | incredibles - Strawberry Crunch - Chocolate -100mg incredibles · Edibles | each · 100mg THC | $14.40$1820% off | $14.40/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Strawberry Watermelon | Gummies | 10pk | 10mg/ea Edibles | each · 10-pack · 10mg THC | $16$2020% off | $160/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Camino | Freshly Squeezed Gummies | THC:CBG 5:10 | 100mg | 20ct | 5mg/ea Camino · Edibles | each · 20-pack · 100mg THC | $16$2020% off | $16/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Knockturnal Berry | Gummies | 20pk | 30mg/ea Edibles | each · 20-pack · 30mg THC | $16$2020% off | $53.33/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Tropical Burst Sours | THC:THCv 10:5 | 100mg | 10ct | 10mg/ea Camino · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $16$2020% off | $16/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Mango Tango | Gummies | 10pk | 10mg/ea Edibles | each · 10-pack · 10mg THC | $16$2020% off | $160/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Tiger's Blood | Gummies | 10pk | 10mg/ea Edibles | each · 10-pack · 10mg THC | $16$2020% off | $160/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | NW Berry 1:1:1 Mini Kicker Gummies | THC:CBD:CBN | 100mg | 2ct | 50mg/ea Mule Extracts · Edibles | each · 2-pack · 100mg THC | $20$2520% off | $20/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Tropical Punch "The Fivth" 5:5:5:5:1 Kicker Gummy | 100mg | 2ct | 50mg/ea Mule Extracts · Edibles | each · 2-pack · 100mg THC | $20$2520% off | $20/100mg THC | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | ZELATO (LIQUID DIAMONDS) Vape Pens | each | $36$4520% off | $36/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Mystical Melody | AiroPod - Artisan Series | 1g Pod Airo Brands · Vape Pens | each | $48$6020% off | $48/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Jerzey Grown - Sweet Tooth | 7g - 3.5 grams Flower | quarter | $48$6020% off | $6.86/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Blue Dream | AiroPod - Strain Series | 1g Pod Airo Brands · Vape Pens | each | $48$6020% off | $48/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Arctic Berry | AiroPod - Artisan Ice Series | 1g Pod Airo Brands · Vape Pens | each | $48$6020% off | $48/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Midnight Moon | AiroPod - Artisan Series | 1g Pod Airo Brands · Vape Pens | each | $48$6020% off | $48/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Tropical Chill | AiroPod - Artisan Ice Series | 1g Pod Airo Brands · Vape Pens | each | $48$6020% off | $48/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | Sour Patch | AiroPod - Liquid Diamond | 1g Pod Airo Brands · Vape Pens | each | $56$7020% off | $56/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | RYTHM Live Resin Cartridge Permanent Marker 500mg RYTHM · Vape Pens | 1/2 g | $28.50$3519% off | $57/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | LIME OG Pre-rolls | each | $10.20$1215% off | $10.20/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | MELONAID Pre-rolls | each | $10.20$1215% off | $10.20/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Plainfield whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Plainfield, cheap ounces, cheapest flower per gram, Plainfield deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.