Cheap ounces in Plainfield, NJ — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $180 — Legend White Truffle 28g Ounce (28G) 28g at MindLift Recreational Weed Dispensary ($6.43 per gram)
4 real 28g packages on Plainfield menus · Plainfield average $190 an ounce · typical flower $10.71 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every New Jersey city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Legend White Truffle 28g Ounce (28G) 28g Flower | ounce | $180 | $6.43/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Permanent Marker | Smalls | 28g LEGEND · Flower | ounce | $180 | $6.43/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Good Green Couch Crasher Ounce Ounce (28G) 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Good Green Dulce De Uva Ounce Ounce (28G) Ounce Flower | ounce | $200 | $7.14/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Plainfield
4 packages in this price band among the cheapest Plainfield ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Legend White Truffle 28g Ounce (28G) 28g Flower | ounce | $180 | $6.43/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Permanent Marker | Smalls | 28g LEGEND · Flower | ounce | $180 | $6.43/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Good Green Couch Crasher Ounce Ounce (28G) 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Good Green Dulce De Uva Ounce Ounce (28G) Ounce Flower | ounce | $200 | $7.14/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Plainfield
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Plainfield has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Plainfield ounce: $190 across 4 listings, lowest $180.
- Average half ounce: $114.69.
- Average quarter: $64.52.
- Average eighth: $42.27.
See also the Plainfield flower price index, cheapest flower per gram and Plainfield deals.
Prices come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.