Scotch Plains, NJ cannabis price index
Flower in Scotch Plains typically costs $14 per gram (average $12.75) — measured across 138 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $8.19–$17.14 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Scotch Plains flower prices by package size
Averages of the real packages on Scotch Plains menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $51.19 | $30 | $14.63 | 54 |
| Quarter (7g) | $89.18 | $56 | $12.74 | 39 |
| Half (14g) | $140.10 | $96 | $10.01 | 30 |
| Ounce (28g) | $252.33 | $156 | $9.01 | 9 |
Biggest current price drops in Scotch Plains
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | GABAGOOL LIVE ROSIN DISPOSABLE Vape Pens | each | $35$7050% off | $35/piece | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Woah-Si-Woah | Big Buds | 3.5g Flower | each | $33$5540% off | $9.43/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Chernobyl | NOIR Liquid Diamonds T1 Disposable | 1g Timeless Vapes · Vape Pens | each | $45$7540% off | $45/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | RYTHM Liquid Diamonds Vape Maui Wowie [1g] RYTHM · Vape Pens | each | $48$8040% off | $48/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | RYTHM Liquid Diamonds Vape Durban Poison [1g] Disposable RYTHM · Vape Pens | each | $48$8040% off | $48/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Rainbow Gelato | 3.5g Flower | each | $42.25$6535% off | $12.07/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Pineapple Upside Down Cake | 3.5g Flower | each | $42.25$6535% off | $12.07/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | FROST DONKEY | 1G Flower | each | $14$2030% off | $14/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | ORANGUTANG | 1G Flower | each | $14$2030% off | $14/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | SUPER GREMLIN | 1G Flower | each | $14$2030% off | $14/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | CANDY FUMES | 1G Flower | each | $14$2030% off | $14/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | The CLEAR Original All in One 500mg | Banana Cream CLEAR Brands · Vape Pens | each | $31.50$4530% off | $31.50/piece | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | FRUITY PEBBLES DISPOSABLE Vape Pens | each | $35$5030% off | $35/piece | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Headband | CHILL Cartridge | 1g Timeless Vapes · Vape Pens | each | $39.90$5730% off | $39.90/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Lemon Faderade | CHILL Disposable | 1g Timeless Vapes · Vape Pens | each | $45.50$6530% off | $45.50/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Pineapple Express | T1 Disposable | 1g Timeless Vapes · Vape Pens | each | $45.50$6530% off | $45.50/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | MAUI WOWIE T1 DISPOSABLE Vape Pens | each | $45.50$6530% off | $45.50/piece | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Wedding Cake | T1 Disposable | 1g Timeless Vapes · Vape Pens | each | $45.50$6530% off | $45.50/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Lemon Runtz | 3.5g Flower | each | $45.50$6530% off | $13/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Bruce Banner | NOIR Liquid Diamonds Cartridge | 1g Timeless Vapes · Vape Pens | each | $46.90$6730% off | $46.90/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Jump Man | Big Buds | 3.5g Flower | each | $49$7030% off | $14/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Honey Bunny | Big Buds | 3.5g Flower | each | $49$7030% off | $14/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Gorilla Butter | Big Buds | 3.5g Flower | each | $49$7030% off | $14/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Uncle Larry | Big Buds | 3.5g Flower | each | $49$7030% off | $14/g | A21 Dispensary Scotch Plains · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Scotch Plains whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Scotch Plains, cheap ounces, cheapest flower per gram, Scotch Plains deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.