West Milford, NJ cannabis price index
Flower in West Milford typically costs $11.43 per gram (average $10.86) — measured across 304 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.57–$13.71 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
West Milford flower prices by package size
Averages of the real packages on West Milford menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $41.92 | $20 | $11.98 | 194 |
| Quarter (7g) | $65.04 | $39 | $9.29 | 52 |
| Half (14g) | $101.85 | $80 | $7.27 | 13 |
| Ounce (28g) | $126.17 | $100 | $4.51 | 29 |
Biggest current price drops in West Milford
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | gelonade | Big Buds | 3.5g Kind Tree · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | nitro fumez | Big Buds | 3.5g Kind Tree · Flower | eighth | $30$6050% off | $8.57/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Citrus Sour | Flower | 3.5G Flower | eighth | $22.75$3535% off | $6.50/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Mandarin Z | Flower | 3.5G Flower | eighth | $22.75$3535% off | $6.50/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Simply Herb | Animal Cake | Flower 3.5G Simply Herb · Flower | eighth | $22.75$3535% off | $6.50/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Octane Mintz | Flower | 3.5G Flower | eighth | $26$4035% off | $7.43/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Ozone | Hashburger | Flower | 3.5G Ozone · Flower | eighth | $26$4035% off | $7.43/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Gassed up Garlic | Flower | 3.5G Flower | eighth | $26$4035% off | $7.43/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Pave | Flower | 3.5G Flower | eighth | $26$4035% off | $7.43/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Sour Orange | Flower | 3.5G Flower | eighth | $26$4035% off | $7.43/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Simply Herb | Lycheeberry Dream | Cartridge 1G Simply Herb · Vape Pens | gram | $26$4035% off | $26/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Simply Herb | Fruity Loops | Cartridge 1G Simply Herb · Vape Pens | gram | $26$4035% off | $26/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Simply Herb | Dungeons & Dragonfruit | Cartridge 1G Simply Herb · Vape Pens | gram | $26$4035% off | $26/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Yuzu Sour | Flower | 3.5G Flower | eighth | $26$4035% off | $7.43/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Robusta #4 Flower Flower | eighth | $26$4035% off | $7.43/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Mule Fuel | Flower | 3.5G Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Quandi | Flower Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Garlicane | Flower | 3.5G Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Pineapple | Flower | 3.5G Flower | eighth | $29.25$4535% off | $8.36/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Gorilla Chem OG | Popcorn | 7G Flower | quarter | $39$6035% off | $5.57/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Animal Cake | Small Buds | 7G Flower | quarter | $39$6035% off | $5.57/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Citrus Sour | Popcorn | 7G Flower | quarter | $39$6035% off | $5.57/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Hashburger | Smalls | 7G Flower | quarter | $46.80$7235% off | $6.69/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Butterstuff #6 | Smalls | 7G Flower | quarter | $46.80$7235% off | $6.69/g | Doobiez - NJ Weed Delivery & Dispensary West Milford · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in West Milford whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in West Milford, cheap ounces, cheapest flower per gram, West Milford deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.