Setauket- East Setauket, NY cannabis price index
Flower in Setauket- East Setauket typically costs $12.25 per gram (average $11.05) — measured across 399 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$15.17 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide New York flower price index
Setauket- East Setauket flower prices by package size
Averages of the real packages on Setauket- East Setauket menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $42.96 | $10 | $12.27 | 303 |
| Quarter (7g) | $71.03 | $43.37 | $10.15 | 19 |
| Half (14g) | $95.61 | $60.17 | $6.83 | 27 |
| Ounce (28g) | $157.90 | $100 | $5.64 | 44 |
Biggest current price drops in Setauket- East Setauket
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | LOBO | Oreoz | Flower Jar Flower | eighth | $25.40$36.2830% off | $7.26/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | gelonade | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $28$4030% off | $8/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Botanist | Huckleberry Runtz Flower | half ounce | $73.50$10530% off | $5.25/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | The Botanist | Violet Fog | Flower | 28g The Botanist · Flower | ounce | $133$19030% off | $4.75/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | To The Moon | Star Boys | Big Buds | 3.5g To The Moon · Flower | eighth | $40.35$50.4420% off | $11.53/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Battenkill Buds | Capo Dei Capi | Small Batch Indoor Flower | eighth | $40.35$50.4420% off | $11.53/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Connected | Chrome | Premium Flower Flower | eighth | $48.14$60.1720% off | $13.75/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Galactic Warheadz | 3.5g Flower | eighth | $49.84$62.3020% off | $14.24/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Garlic Budder | Flower | 3.5g Leal · Flower | ounce | $128$16020% off | $4.57/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Leal | Jungle Gemz | Flower Flower | ounce | $128$16020% off | $4.57/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Kush Cake | Big Buds | 28g Leal · Flower | ounce | $128$16020% off | $4.57/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Leal | Grape Cake | Flower Flower | ounce | $128$16020% off | $4.57/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Chronic Tonic | Big Buds | 28g Leal · Flower | ounce | $128$16020% off | $4.57/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Super Boof | Flower | 3.5g Leal · Flower | ounce | $128$16020% off | $4.57/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Mango Runtz | Value Line Flower | 1oz Rolling Green Cannabis · Flower | ounce | $160$20020% off | $5.71/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Cherry Paloma (Sticky's) | 3.5g Flower | eighth | $30.60$3615% off | $8.74/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | urbanXtracts | Singapore Sling | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $37.40$4415% off | $10.69/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | urbanXtracts | Nana Glue | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $37.40$4415% off | $10.69/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Dada | Daily | Blueberry Haze | Flower Flower | eighth | $37.61$44.2515% off | $10.75/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Purps | Crypto Cherries | Flower | 3.5g Purps · Flower | eighth | $37.61$44.2515% off | $10.75/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | FX | Super Girl | Premium | Flower | Jar Flower | eighth | $37.61$44.2515% off | $10.75/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | High Scale | Cherry gas | Indoor Flower Flower | eighth | $38.25$4515% off | $10.93/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | High Scale | SFV OG | Flower Flower | eighth | $38.25$4515% off | $10.93/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | High Scale | Pink Runtz | IndoorFlower Flower | eighth | $38.25$4515% off | $10.93/g | Strong Strains Cannabis Dispensary & Delivery Setauket- East Setauket · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Setauket- East Setauket whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Setauket- East Setauket, cheap ounces, cheapest flower per gram, Setauket- East Setauket deals.
Figures come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.