Rapid City, SD cannabis price index
Flower in Rapid City typically costs $10 per gram (average $10.04) — measured across 82 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $5–$14.80 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide South Dakota flower price index
Rapid City flower prices by package size
Averages of the real packages on Rapid City menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $34.17 | $15 | $9.76 | 30 |
| Quarter (7g) | $71.25 | $70 | $10.18 | 4 |
| Half (14g) | $110 | $100 | $7.86 | 2 |
| Ounce (28g) | $120 | $100 | $4.29 | 8 |
Biggest current price drops in Rapid City
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Snoozerzz - Forbidden Fruit Gummies 2ct (50mg per) Snoozerzz · Edibles | each · 2-pack · 50mg THC | $5$1567% off | $10/100mg THC | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Snoozerzz - Summer Supreme Gummies 2ct (50mg per) Snoozerzz · Edibles | each · 2-pack · 50mg THC | $5$1567% off | $10/100mg THC | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | DGTR - Rainbow Stax - Pre Roll; Pre-rolls | 4/5 g | $5$1258% off | $6.25/g | Dakota Green Dispensary Rapid City · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Bread Box Pre-rolls | 4/5 g | $5$1258% off | $6.25/g | Dakota Green Dispensary Rapid City · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Lil Wayne Pre-rolls | 4/5 g | $5$1050% off | $6.25/g | Dakota Green Dispensary Rapid City · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | BSB | Pebble Wreck | 1g Infused Pre-Roll Infused Pre-rolls | gram | $9$1540% off | $9/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | BSB | Wedding Cake | 1g Infused Pre-Roll Infused Pre-rolls | gram | $9$1540% off | $9/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | 1889 Farms | Wagyu | 1/8 Flower Flower | eighth | $15$2438% off | $4.29/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Overkill | Cap Junky | 1.5g Infused Pre-Roll Infused Pre-rolls | 1.5 g | $13$2035% off | $8.67/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | DNG | Biker Kush | 1g Pre-Roll Pre-rolls | gram | $8$1233% off | $8/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | DNG | Original Diesel X GMODD | 1g Pre-Roll Pre-rolls | gram | $8$1233% off | $8/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | DNG | Headband | 1g Pre-Roll Pre-rolls | gram | $8$1233% off | $8/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Soul Dr THC/CBD Pre-rolls | gram | $5$729% off | $5/g | Dakota Green Dispensary Rapid City · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | BSE | Reba | 1g Distillate Vape Cart Vape Pens | gram | $18.75$2525% off | $18.75/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Lil' Baddiez - California Octane - 1g Live Liquid Diamonds OG Cart Lil' Baddiez · Vape Pens | gram | $22.50$3025% off | $22.50/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | White Widow Maker | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $22.50$3025% off | $22.50/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Crushmore | Mimosa Sundae x Skinny Minnie | Cured Resin 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $26.25$3525% off | $26.25/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Yochiii | Lemon Cherry Gelato | 1g Cured Resin Disposable Vape Vape Pens | gram | $26.25$3525% off | $26.25/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | BSE | Reba | 2g Distillate Disposable Vape Vape Pens | 2 g | $45$6025% off | $22.50/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | BSE | Acapulco Gold | 2g Distillate Disposable Vape Cart Vape Pens | 2 g | $45$6025% off | $22.50/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | BSE | LCG | 2g Distillate Disposable Vape Cart Vape Pens | 2 g | $45$6025% off | $22.50/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Zoo Canna | Firecracker OG | 1g Live Resin Badder Concentrates | gram | $22.90$3024% off | $22.90/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | GVA | Spectre 16 | 28g Flower Flower | ounce | $100$13023% off | $3.57/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Mars Candy OG | 28g Flower | ounce | $100$13023% off | $3.57/g | Cannabis Health Rapid City · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Rapid City whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Rapid City, cheap ounces, cheapest flower per gram, Rapid City deals.
Figures come from licensed South Dakota dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.