Spokane, WA cannabis price index
Flower in Spokane typically costs $8.57 per gram (average $8.38) — measured across 363 priced listings at 4 licensed dispensaries.
Comparable range $3.83–$12.86 per gram · index refreshed Oct 1, 2026
↑ See the statewide Washington flower price index
Spokane flower prices by package size
Averages of the real packages on Spokane menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $31.94 | $5 | $9.13 | 220 |
| Quarter (7g) | $45.75 | $41 | $6.54 | 4 |
| Half (14g) | $98.95 | $40 | $7.07 | 28 |
| Ounce (28g) | $109.76 | $50 | $3.92 | 53 |
Biggest current price drops in Spokane
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FRF Block Berry 3.5g 54604 C6.1|L9 Flower | eighth | $18.85$2935% off | $5.39/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | White Cherries | Big Buds | 3.5g Viking Cannabis · Flower | eighth | $18.85$2935% off | $5.39/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | FRF Banana Split 3.5g 7839659475 C23.2|L10 Flower | eighth | $18.85$2935% off | $5.39/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | FRF Gas Face 3.5g 54605 D24.1|D13 Flower | eighth | $18.85$2935% off | $5.39/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Old School Lemons | Big Buds | 3.5g Viking Cannabis · Flower | eighth | $18.85$2935% off | $5.39/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Candy MAC | Big Buds | 3.5g Viking Cannabis · Flower | eighth | $19.50$3035% off | $5.57/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Twinkiez | Big Buds | 3.5g Viking Cannabis · Flower | eighth | $22.10$3435% off | $6.31/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Oreoz | Big Buds | 3.5g Viking Cannabis · Flower | eighth | $22.10$3435% off | $6.31/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Monster Berry Viking Cannabis · Flower | half ounce | $64.35$9935% off | $4.60/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Candy MAC SH | Big Buds | 14.17g Viking Cannabis · Flower | half ounce | $64.35$9935% off | $4.60/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | FRF Twinkiez 14g 54084 F17|AOF Flower | half ounce | $64.35$9935% off | $4.60/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Gas Face | Big Buds | 14g Viking Cannabis · Flower | half ounce | $64.35$9935% off | $4.60/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Block Berry S | Big Buds | 14g Viking Cannabis · Flower | half ounce | $64.35$9935% off | $4.60/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Oil Tanker IH | Big Buds | 14g Viking Cannabis · Flower | half ounce | $64.35$9935% off | $4.60/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Old School Lemons | Big Buds | 14g Viking Cannabis · Flower | half ounce | $64.35$9935% off | $4.60/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Oreoz IH | Big Buds | 14g Viking Cannabis · Flower | half ounce | $64.35$9935% off | $4.60/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | White Cherries | Big Buds | 14g Viking Cannabis · Flower | half ounce | $72.80$11235% off | $5.20/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Candy MAC | Big Buds | 28g Viking Cannabis · Flower | ounce | $107.25$16535% off | $3.83/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Cleo | Big Buds | 28g Viking Cannabis · Flower | ounce | $107.25$16535% off | $3.83/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Old School Lemons | Big Buds | 28g Viking Cannabis · Flower | ounce | $107.25$16535% off | $3.83/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Orange Alibi | Big Buds | 28g Viking Cannabis · Flower | ounce | $107.25$16535% off | $3.83/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Oreoz IH | Big Buds | 28g Viking Cannabis · Flower | ounce | $107.90$16635% off | $3.85/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | FRF Twinkiez 28g 6659196885 E14|J17 Flower | ounce | $107.90$16635% off | $3.85/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | White Cherries | Big Buds | 28g Viking Cannabis · Flower | ounce | $118.30$18235% off | $4.22/g | Cannabis & Glass Spokane · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Spokane whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Spokane, cheap ounces, cheapest flower per gram, Spokane deals.
Figures come from licensed Washington dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.