Cheap ounces in Enfield, CT — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $141.50 — Savvy Zuava 28g Flower at Zen Leaf Cannabis Dispensary ($5.05 per gram)
9 real 28g packages on Enfield menus · Enfield average $148.50 an ounce · typical flower $9.34 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Connecticut city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Savvy Zuava 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Savvy Applescotti 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Savvy Gush Mintz 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Savvy MAG Landrace 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Savvy | Jokerz | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Savvy | Nimbus Snacks | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | FIND. Island Bloom 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Granny Candy | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | FIND. Critical Crumb 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Enfield
9 packages in this price band among the cheapest Enfield ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Savvy Zuava 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Savvy Applescotti 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Savvy Gush Mintz 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Savvy MAG Landrace 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Savvy | Jokerz | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Savvy | Nimbus Snacks | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | FIND. Island Bloom 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Granny Candy | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | FIND. Critical Crumb 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Enfield
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Enfield has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Enfield ounce: $148.50 across 9 listings, lowest $141.50.
- Average half ounce: $87.93.
- Average quarter: $56.20.
- Average eighth: $41.44.
See also the Enfield flower price index, cheapest flower per gram and Enfield deals.
Prices come from licensed Connecticut dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.