Cheapest flower in Enfield, CT
Cheapest right now: Savvy Gush Mintz 28g Flower at Zen Leaf Cannabis Dispensary — $141.50 ($5.05 per gram)
72 comparable flower listings at 1 Enfield dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Connecticut city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Savvy Gush Mintz 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Savvy | Jokerz | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Savvy Applescotti 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Savvy MAG Landrace 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Savvy Zuava 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Savvy | Nimbus Snacks | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Granny Candy | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | FIND. Critical Crumb 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | FIND. Island Bloom 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Zone CMK 14g Flower Flower | half ounce | $81.50 | $5.82/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Grassroots Nuclear Mfns 14g Flower | half ounce | $81.50 | $5.82/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Zone SZO 7g Flower Flower | quarter | $41.50 | $5.93/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | comffy Umami OG 7g Flower Flower | quarter | $43.70 | $6.24/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Savvy Black Amber 14g Flower Flower | half ounce | $90.50 | $6.46/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Savvy Mendo Wedding 14g Flower Flower | half ounce | $90.50 | $6.46/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Savvy | Applescotti | Smalls | 14g Savvy · Flower | half ounce | $90.50 | $6.46/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Savvy | Blue Andeze | Smalls | 14g Savvy · Flower | half ounce | $90.50 | $6.46/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Savvy Jokerz 14g Flower Flower | half ounce | $90.50 | $6.46/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Savvy Original Glue 7g Ground Flower | quarter | $45.50 | $6.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | comffy Jai Alai 3.5g Flower Flower | eighth | $27.50 | $7.86/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | comffy Glow Up 3.5g Flower Flower | eighth | $27.50 | $7.86/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | comffy Early Bird 3.5g Flower Flower | eighth | $27.50 | $7.86/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Creamsicle Sunset | Smalls | 7g RYTHM · Flower | quarter | $58.50 | $8.36/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Black Maple #22 | Smalls | 7g RYTHM · Flower | quarter | $58.75 | $8.39/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | FIND. TriBerry 7g Flower Flower | quarter | $59 | $8.43/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | FIND. Critical Crumb 7g Flower Flower | quarter | $59 | $8.43/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Savvy Jokerz 7g Flower Flower | quarter | $59.50 | $8.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Savvy Lemon Cherry Sherb 7g Flower Flower | quarter | $59.50 | $8.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Savvy Zuava 7g Flower Flower | quarter | $59.50 | $8.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Savvy Black Amber 7g Flower Flower | quarter | $59.50 | $8.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Savvy Gush Mintz 7g Flower Flower | quarter | $59.50 | $8.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Savvy Red Gary 7g Flower Flower | quarter | $59.50 | $8.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Savvy GMO Purps 7g Flower Flower | quarter | $59.50 | $8.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Savvy Scout Breath 7g Flower Flower | quarter | $60.50 | $8.64/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Good Green Rose Gold RTZ 3.5g Flower Flower | eighth | $31.50 | $9/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Theraplant Strawberry Cndy 3.5g Flower Flower | eighth | $32.50 | $9.29/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Springtime H4G-S-9 3.5g Flower Flower | eighth | $32.90 | $9.40/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Citral Glue 3.5g Flower Springtime · Flower | eighth | $32.90 | $9.40/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Affinity 501st 3.5g Smalls Flower | eighth | $33 | $9.43/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | CTPharma Melonade 3.5g Flower Flower | eighth | $40.75 | $11.64/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Enfield · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Enfield flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Enfield price: $9.34 per gram (middle of $5.80–$13). That works out to about $32.69 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Enfield publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Enfield price data: cheapest weed in Enfield, cheap ounces, Enfield flower price index, Enfield deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Connecticut dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.