Cheap ounces in Waterbury, CT — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $126.50 — Theraplant Pinyatti 28g Flower at Zen Leaf Cannabis Dispensary ($4.52 per gram)
11 real 28g packages on Waterbury menus · Waterbury average $143.57 an ounce · typical flower $11.57 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Connecticut city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Theraplant Pinyatti 28g Flower Flower | ounce | $126.50 | $4.52/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | all:hours Nimbus Snacks 28g Flower Flower | ounce | $137.25 | $4.90/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Savvy Zuava 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Savvy | Jokerz | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Savvy | Nimbus Snacks | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Savvy Applescotti 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Savvy Black Amber 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Savvy Blue Andeze 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Savvy Gush Mintz 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | FIND. Critical Crumb 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | FIND. Tropical Drizzle 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Waterbury
11 packages in this price band among the cheapest Waterbury ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Theraplant Pinyatti 28g Flower Flower | ounce | $126.50 | $4.52/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | all:hours Nimbus Snacks 28g Flower Flower | ounce | $137.25 | $4.90/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Savvy Zuava 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Savvy | Jokerz | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Savvy | Nimbus Snacks | Smalls | 28g Savvy · Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Savvy Applescotti 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Savvy Black Amber 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Savvy Blue Andeze 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Savvy Gush Mintz 28g Flower Flower | ounce | $141.50 | $5.05/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | FIND. Critical Crumb 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | FIND. Tropical Drizzle 28g Flower Flower | ounce | $162.50 | $5.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Waterbury · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Waterbury
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Waterbury has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Waterbury ounce: $143.57 across 11 listings, lowest $126.50.
- Average half ounce: $91.40.
- Average quarter: $55.02.
- Average eighth: $42.59.
See also the Waterbury flower price index, cheapest flower per gram and Waterbury deals.
Prices come from licensed Connecticut dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.