Cheap ounces in Martinsville, IL — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $100 — Bubblegum Runtz | Pre-Pack at High Profile of Martinsville Dispensary ($3.57 per gram)
18 real 28g packages on Martinsville menus · Martinsville average $129.28 an ounce · typical flower $6.43 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Illinois city
Cheapest ounces today
Ounces $100 and under in Martinsville
2 packages in this price band among the cheapest Martinsville ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bubblegum Runtz | Pre-Pack Flower | ounce | $100$1109% off | $3.57/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Garlic OG | Big Buds | 28g Flower | ounce | $100$1109% off | $3.57/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Martinsville
16 packages in this price band among the cheapest Martinsville ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Citrus Crush | Popcorn Flower | ounce | $117$18035% off | $4.18/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Berry Nebula | Pre-Pack Mixed Buds Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Crazy FaceBow | Pre-Pack Mixed Buds Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Frostline Mint | Pre-Pack Mixed Buds Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Monkey Bread | Pre-Pack Flower | ounce | $120$15020% off | $4.29/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Mango Mintality | Popcorn | Sativa Flower | ounce | $135 | $4.82/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Gush Mints | Pre-Pack Popcorn Flower | ounce | $135 | $4.82/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Billy Ocean | Pre-Pack Popcorn Flower | ounce | $135 | $4.82/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Canal Street Runtz | Pre-Pack Popcorn Flower | ounce | $135 | $4.82/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Cherry Rainbow | Pre-Pack Popcorn Flower | ounce | $135 | $4.82/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Lemon Bean Popcorn 14g High Supply · Flower | ounce | $135 | $4.82/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | London Pound Mints Popcorn 28g / 1oz High Supply · Flower | ounce | $135 | $4.82/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Madd Fruit | Pre-Pack Popcorn Flower | ounce | $135 | $4.82/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | The Botanist | Dosi Pop | Flower | 28g The Botanist · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | The Botanist | Lemon Cream Cookies | Flower | 28g The Botanist · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | High Profile of Martinsville Dispensary Martinsville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Martinsville
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Martinsville has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Martinsville ounce: $129.28 across 18 listings, lowest $100.
- Average half ounce: $77.46.
- Average quarter: $53.81.
- Average eighth: $28.68.
See also the Martinsville flower price index, cheapest flower per gram and Martinsville deals.
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.