Cheap ounces in Palatine, IL — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $72 — SHAKE | SHADOW BAKER | 28G at Nirvana - Palatine ($2.57 per gram)
27 real 28g packages on Palatine menus · Palatine average $107.11 an ounce · typical flower $6.50 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Illinois city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SHAKE | SHADOW BAKER | 28G Flower | each | $72$12040% off | $2.57/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | GMO Z | Ground | 28g Flower | each | $72$12040% off | $2.57/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | POPCORN | BERRY NEBULA | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | POPCORN | SOUR DIESEL | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | POPCORN | PURP SKURP | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | POPCORN | MONKEY BREAD | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | POPCORN | CREAMSICLE SUNSET | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | BLACK ICE | 28G Flower | each | $102$17040% off | $3.64/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | SUPER BUFF CHERRY | 28G Flower | each | $102$17040% off | $3.64/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | POPCORN | BOGEYMAN | 28G Flower | each | $102$17040% off | $3.64/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | POPCORN | HONEY BUN | 28G Flower | each | $102$17040% off | $3.64/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Animal Scout | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | BEAVER COOKIES | 28G Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | POPCORN | MOCHI RUNTZ | 28G Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | POPCORN | ROYALE | 28G Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | POPCORN | SAMBA SLAPZ | 28G Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | PASTRIES | 28G Flower | each | $114$19040% off | $4.07/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | FLYING DUTCHMAN | 28G Flower | each | $114$19040% off | $4.07/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Tropcherry X Marshmellow OG | Smalls | 28g Flower | each | $117$19540% off | $4.18/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | ICC | Chem Fruit | Smalls | 28g IC Collective · Flower | each | $120$20040% off | $4.29/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $75 and under in Palatine
2 packages in this price band among the cheapest Palatine ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SHAKE | SHADOW BAKER | 28G Flower | each | $72$12040% off | $2.57/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | GMO Z | Ground | 28g Flower | each | $72$12040% off | $2.57/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Palatine
5 packages in this price band among the cheapest Palatine ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | POPCORN | BERRY NEBULA | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | POPCORN | SOUR DIESEL | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | POPCORN | PURP SKURP | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | POPCORN | MONKEY BREAD | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | POPCORN | CREAMSICLE SUNSET | 28G Flower | each | $90$15040% off | $3.21/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Palatine
20 packages in this price band among the cheapest Palatine ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BLACK ICE | 28G Flower | each | $102$17040% off | $3.64/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | SUPER BUFF CHERRY | 28G Flower | each | $102$17040% off | $3.64/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | POPCORN | BOGEYMAN | 28G Flower | each | $102$17040% off | $3.64/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | POPCORN | HONEY BUN | 28G Flower | each | $102$17040% off | $3.64/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Animal Scout | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | BEAVER COOKIES | 28G Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | POPCORN | MOCHI RUNTZ | 28G Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | POPCORN | ROYALE | 28G Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | POPCORN | SAMBA SLAPZ | 28G Flower | each | $108$18040% off | $3.86/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | PASTRIES | 28G Flower | each | $114$19040% off | $4.07/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | FLYING DUTCHMAN | 28G Flower | each | $114$19040% off | $4.07/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Tropcherry X Marshmellow OG | Smalls | 28g Flower | each | $117$19540% off | $4.18/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | ICC | Chem Fruit | Smalls | 28g IC Collective · Flower | each | $120$20040% off | $4.29/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Ice Cream Cake Popcorn 28g / 1oz High Supply · Flower | each | $120$20040% off | $4.29/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | ICC | Modified Sour | Smalls | 28g IC Collective · Flower | each | $120$20040% off | $4.29/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Palatine
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Palatine has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Palatine ounce: $107.11 across 27 listings, lowest $72.
- Average half ounce: $62.96.
- Average quarter: $51.85.
- Average eighth: $31.16.
See also the Palatine flower price index, cheapest flower per gram and Palatine deals.
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.