Cheap ounces in Prospect Heights, IL — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $120.50 — Nature's Grace and Wellness Graffiti Heir Heads 28g Ground at Zen Leaf Cannabis Dispensary ($4.30 per gram)
28 real 28g packages on Prospect Heights menus · Prospect Heights average $176.21 an ounce · typical flower $8.64 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Illinois city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Heir Heads 28g Ground Flower | ounce | $120.50 | $4.30/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Bluenana 28g Ground Flower | ounce | $120.50 | $4.30/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Midweek Friday Gelly Roll 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Purp Skurp 28g Smalls Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Midweek Friday FacetZ 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Midweek Friday Jungle Pie 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Good Green Rose Gold Runtz 28g Flower Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Good Green Sour Diesel 28g Flower Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Bedford Grow Mayday 28g Flower Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Nature's Grace and Wellness Signature Supreme Diesel 28g Smalls Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Bedford Grow Lemon Cherry Garlic 28g Flower Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | &Shine Gorilla Cookies 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Animal Scout | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Rythm Durban Z 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Savvy Lemon Fatman 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Savvy Motorbreath 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Savvy Pastries 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Savvy | Lemon Pastries | Big Buds | 28g Savvy · Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Savvy Crazy Hazey 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Savvy Flying Dutchman 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Prospect Heights
28 packages in this price band among the cheapest Prospect Heights ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Heir Heads 28g Ground Flower | ounce | $120.50 | $4.30/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Bluenana 28g Ground Flower | ounce | $120.50 | $4.30/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Midweek Friday Gelly Roll 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Nature's Grace and Wellness Graffiti Purp Skurp 28g Smalls Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Midweek Friday FacetZ 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Midweek Friday Jungle Pie 28g Ground Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Good Green Rose Gold Runtz 28g Flower Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Good Green Sour Diesel 28g Flower Flower | ounce | $150.50 | $5.38/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Bedford Grow Mayday 28g Flower Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Nature's Grace and Wellness Signature Supreme Diesel 28g Smalls Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Bedford Grow Lemon Cherry Garlic 28g Flower Flower | ounce | $170.50 | $6.09/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | &Shine Gorilla Cookies 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Animal Scout | Big Buds | 28g RYTHM · Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Rythm Durban Z 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Savvy Lemon Fatman 28g Flower Flower | ounce | $190.50 | $6.80/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Prospect Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Prospect Heights
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Prospect Heights has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Prospect Heights ounce: $176.21 across 28 listings, lowest $120.50.
- Average half ounce: $105.99.
- Average quarter: $61.14.
- Average eighth: $45.60.
See also the Prospect Heights flower price index, cheapest flower per gram and Prospect Heights deals.
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.