Cheap ounces in Oxford, ME — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $100 — Ironlung Ozs - Banana Cream (28G) at Alternative Essence ($3.57 per gram)
8 real 28g packages on Oxford menus · Oxford average $135 an ounce · typical flower $5.71 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Maine city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ironlung Ozs - Banana Cream (28G) Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Ironlung Ozs - Blackberry Kush (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Ironlung Ozs - Orange Crush (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Ironlung Ozs - Piescream (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Ironlung Ozs - Sunburn (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Mule Fuel | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Dante's Inferno | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Red Runtz | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Oxford
1 package in this price band among the cheapest Oxford ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ironlung Ozs - Banana Cream (28G) Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Oxford
7 packages in this price band among the cheapest Oxford ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ironlung Ozs - Blackberry Kush (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Ironlung Ozs - Orange Crush (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Ironlung Ozs - Piescream (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Ironlung Ozs - Sunburn (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Mule Fuel | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Dante's Inferno | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Red Runtz | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Oxford
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Oxford has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Oxford ounce: $135 across 8 listings, lowest $100.
- Average eighth: $24.67.
See also the Oxford flower price index, cheapest flower per gram and Oxford deals.
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.