Cheapest flower in Oxford, ME
Cheapest right now: Ironlung Ozs - Banana Cream (28G) at Alternative Essence — $100 ($3.57 per gram)
23 comparable flower listings at 1 Oxford dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Maine city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ironlung Ozs - Banana Cream (28G) Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Mule Fuel | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Dante's Inferno | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Ironlung Ozs - Blackberry Kush (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Ironlung Ozs - Orange Crush (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Ironlung Ozs - Piescream (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Ironlung Ozs - Sunburn (28G) Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Red Runtz | Big Buds | 28g Ironlung (Recreational) · Flower | ounce | $140 | $5/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | dj icey | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Red Runtz | Big Buds | 3.5g Ironlung (Recreational) · Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Northeast - Zerealz (3.5G) Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Northeast - Don Mega (3.5G) Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Ironlung - Banana Cream (3.5G) Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Ironlung - Piescream (3.5G) Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Dante's Inferno | Big Buds | 3.5g Ironlung (Recreational) · Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Ironlung - Sunburn (3.5G) Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Orange Crush | Big Buds | 3.5g Ironlung (Recreational) · Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Ironlung - Blackberry Kush (3.5G) Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Ironlung - Mule Fuel (3.5G) Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Strayberry | Big Buds | 3.5g Ironlung (Recreational) · Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | GreenTrap - Frozen Bag (3.5G) Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | GreenTrap - Cadillac Rainbows (3.5G) Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | GreenTrap - GMO (3.5G) Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Alternative Essence Oxford · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Oxford flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Oxford price: $5.71 per gram (middle of $5–$8.29). That works out to about $19.98 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Oxford publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Oxford price data: cheapest weed in Oxford, cheap ounces, Oxford flower price index, Oxford deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.