Cheap ounces in Halifax, MA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $65 — RITUAL | Lemonade | Shake | 28g at Elevated Roots Dispensary Halifax ($2.32 per gram)
18 real 28g packages on Halifax menus · Halifax average $86.94 an ounce · typical flower $7.14 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Massachusetts city
Cheapest ounces today
Ounces $75 and under in Halifax
9 packages in this price band among the cheapest Halifax ounces we're tracking today.
Ounces $100 and under in Halifax
6 packages in this price band among the cheapest Halifax ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Turndown Service | Find | 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 2 | Astro GMO | Find | 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 3 | Brekky | Find | 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 4 | End Game | Flower | 28g Find · Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 5 | Pink Diamondz | Flower | 28g Find · Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 6 | Singapore Sling | Find | 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Halifax
3 packages in this price band among the cheapest Halifax ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Animal Mintz Cake | SeCHe | 28g Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 2 | Tamarindo | Big Buds | 28.3g Seche · Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 3 | Banana OG | Big Buds | 28g Seche · Flower | ounce | $110 | $3.93/g | Elevated Roots Dispensary Halifax Halifax · ★ 4.4 · pickup | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Halifax
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Halifax has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Halifax ounce: $86.94 across 18 listings, lowest $65.
- Average half ounce: $77.41.
- Average quarter: $62.50.
- Average eighth: $31.84.
See also the Halifax flower price index, cheapest flower per gram and Halifax deals.
Prices come from licensed Massachusetts dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.