Cheap ounces in Neptune City, NJ — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $117 — The Lid - Somerset Sativa - 28g Shake at Shipwreck'd ($4.18 per gram)
11 real 28g packages on Neptune City menus · Neptune City average $153.64 an ounce · typical flower $11.43 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every New Jersey city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | The Lid - Somerset Sativa - 28g Shake Flower | ounce | $117$13010% off | $4.18/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Hidden Gems - Khalifa Kush x The Menthol -28g Flower Flower | ounce | $135$15010% off | $4.82/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Teflon Don | 28g Flower | ounce | $154$22030% off | $5.50/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Chimax | 28g Flower | ounce | $154$22030% off | $5.50/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Grandi Guava | 28g Flower | ounce | $154$22030% off | $5.50/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | URBNJ - UFOG - 28g Flower Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | animal cookies x wedding cake | Big Buds | 28g Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | URBNJ - Animal Mints x Kush Mints - 28g Flower Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | URBNJ - Blueberry x Haze - 28g Flower Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | URBNJ - Elon Musky x Boysenberry Creme Brulee - 28g Flower Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | G13 X COLOMBIAN GOLD BX | 28g Flower | ounce | $166$18510% off | $5.93/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Neptune City
11 packages in this price band among the cheapest Neptune City ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | The Lid - Somerset Sativa - 28g Shake Flower | ounce | $117$13010% off | $4.18/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Hidden Gems - Khalifa Kush x The Menthol -28g Flower Flower | ounce | $135$15010% off | $4.82/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Teflon Don | 28g Flower | ounce | $154$22030% off | $5.50/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Chimax | 28g Flower | ounce | $154$22030% off | $5.50/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Grandi Guava | 28g Flower | ounce | $154$22030% off | $5.50/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | URBNJ - UFOG - 28g Flower Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | animal cookies x wedding cake | Big Buds | 28g Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | URBNJ - Animal Mints x Kush Mints - 28g Flower Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | URBNJ - Blueberry x Haze - 28g Flower Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | URBNJ - Elon Musky x Boysenberry Creme Brulee - 28g Flower Flower | ounce | $162$18010% off | $5.79/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | G13 X COLOMBIAN GOLD BX | 28g Flower | ounce | $166$18510% off | $5.93/g | Shipwreck'd Neptune City · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Neptune City
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Neptune City has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Neptune City ounce: $153.64 across 11 listings, lowest $117.
- Average half ounce: $122.
- Average quarter: $74.57.
- Average eighth: $45.72.
See also the Neptune City flower price index, cheapest flower per gram and Neptune City deals.
Prices come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.