Cheap ounces in Newark, NJ — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $84 — A Summer URBN Special Mixed Buds Sativa: Agent Z 28g In Store Only at URB'N Dispensary ($3 per gram)
22 real 28g packages on Newark menus · Newark average $133.16 an ounce · typical flower $9 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every New Jersey city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | A Summer URBN Special Mixed Buds Sativa: Agent Z 28g In Store Only Flower | ounce | $84$12030% off | $3/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Fantasy Melon | Ground | 28g Goodies · Flower | ounce | $105$15030% off | $3.75/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Authorized Dealer Blue Dreamish Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Authorized Dealer Cherry Runtz Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Authorized Dealer Limesickle Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Authorized Dealer White Iverson Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Authorized Dealer Zuava Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Dulce De Uva Mixed Buds 7g Good Green · Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Find Fork Yeah Mixed Buds Sativa Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Find Mixed Buds Hybrid Island Drip Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Good Green Couch Crasher (Mixed Buds) (Indica) Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Authorized Dealer - Grape Sitter Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Ozone Hashburger smalls Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Slingria | Flower | 28g Find · Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | SOAP | 28g Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Just Weed by Niche Honey Banana S1 Flower Flower | ounce | $136.50$19530% off | $4.88/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Sour Diesel | Smalls | 28g LEGEND · Flower | ounce | $143.50$20530% off | $5.13/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Ozone MAC 1 Smalls Flower | ounce | $154$22030% off | $5.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Ozone PK Crasher Smalls Flower | ounce | $154$22030% off | $5.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | High Society Crops Cannabis · Flower | ounce | $168$24030% off | $6/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Newark
1 package in this price band among the cheapest Newark ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | A Summer URBN Special Mixed Buds Sativa: Agent Z 28g In Store Only Flower | ounce | $84$12030% off | $3/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Newark
21 packages in this price band among the cheapest Newark ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fantasy Melon | Ground | 28g Goodies · Flower | ounce | $105$15030% off | $3.75/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Authorized Dealer Blue Dreamish Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Authorized Dealer Cherry Runtz Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Authorized Dealer Limesickle Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Authorized Dealer White Iverson Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Authorized Dealer Zuava Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Dulce De Uva Mixed Buds 7g Good Green · Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Find Fork Yeah Mixed Buds Sativa Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Find Mixed Buds Hybrid Island Drip Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Good Green Couch Crasher (Mixed Buds) (Indica) Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Authorized Dealer - Grape Sitter Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Ozone Hashburger smalls Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Slingria | Flower | 28g Find · Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | SOAP | 28g Flower | ounce | $126$18030% off | $4.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Just Weed by Niche Honey Banana S1 Flower Flower | ounce | $136.50$19530% off | $4.88/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Newark
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Newark has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Newark ounce: $133.16 across 22 listings, lowest $84.
- Average half ounce: $87.51.
- Average quarter: $56.62.
- Average eighth: $34.32.
See also the Newark flower price index, cheapest flower per gram and Newark deals.
Prices come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.