Cheap ounces in Newton, NJ — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $100 — Bulbz Mixed Buds | 28g at Releaf Newton ($3.57 per gram)
7 real 28g packages on Newton menus · Newton average $143.07 an ounce · typical flower $11.18 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every New Jersey city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bulbz Mixed Buds | 28g Flower | each | $100 | $3.57/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | YeaNo | Half- Ounce Flower | each | $102$12015% off | $3.64/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Strawberry Zkillato | Half-Ounce Flower | each | $127.50$15015% off | $4.55/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Cutiez | Ground | 28g Goodies · Flower | each | $150 | $5.36/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Island Drip | OUNCE Flower | each | $162$18010% off | $5.79/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | White Burgundy | Mixed Buds | 28g Flower | each | $180 | $6.43/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Yellow Subaru | 28g Flower | each | $180 | $6.43/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Newton
1 package in this price band among the cheapest Newton ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bulbz Mixed Buds | 28g Flower | each | $100 | $3.57/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Newton
6 packages in this price band among the cheapest Newton ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | YeaNo | Half- Ounce Flower | each | $102$12015% off | $3.64/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Strawberry Zkillato | Half-Ounce Flower | each | $127.50$15015% off | $4.55/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Cutiez | Ground | 28g Goodies · Flower | each | $150 | $5.36/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Island Drip | OUNCE Flower | each | $162$18010% off | $5.79/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | White Burgundy | Mixed Buds | 28g Flower | each | $180 | $6.43/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Yellow Subaru | 28g Flower | each | $180 | $6.43/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Newton
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Newton has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Newton ounce: $143.07 across 7 listings, lowest $100.
- Average half ounce: $138.50.
- Average quarter: $64.40.
- Average eighth: $52.77.
See also the Newton flower price index, cheapest flower per gram and Newton deals.
Prices come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.