Cheap ounces in Alabama, NY — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $147.23 — Untitled | 28g | Black Mamba at Peace Tree ($5.26 per gram)
11 real 28g packages on Alabama menus · Alabama average $164.36 an ounce · typical flower $9.38 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every New York city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Untitled | 28g | Black Mamba Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Untitled | 28g Smalls | Northern Lights Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Untitled | 28g Smalls | Jack Herer Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Untitled | 28g Smalls | Ice Cream Cake Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Untitled | 28g Smalls | Blue Dream Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Knack | 28g | Lemon Jungle Flower | ounce | $165.84 | $5.92/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Candy Gelato | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Cheevo | Trop Cherry | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Cheevo | Pinyatti | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Cheevo | Pineapple Donut | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Cheevo | Original Glue | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Alabama
11 packages in this price band among the cheapest Alabama ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Untitled | 28g | Black Mamba Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Untitled | 28g Smalls | Northern Lights Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Untitled | 28g Smalls | Jack Herer Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Untitled | 28g Smalls | Ice Cream Cake Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Untitled | 28g Smalls | Blue Dream Flower | ounce | $147.23 | $5.26/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Knack | 28g | Lemon Jungle Flower | ounce | $165.84 | $5.92/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Candy Gelato | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Cheevo | Trop Cherry | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Cheevo | Pinyatti | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Cheevo | Pineapple Donut | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Cheevo | Original Glue | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | ounce | $181.20 | $6.47/g | Peace Tree Alabama · ★ 4.6 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Alabama
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Alabama has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Alabama ounce: $164.36 across 11 listings, lowest $147.23.
- Average half ounce: $99.88.
- Average quarter: $52.94.
- Average eighth: $47.47.
See also the Alabama flower price index, cheapest flower per gram and Alabama deals.
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.