Cheap ounces in Albany, NY — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $100 — Angry Bears | Berry White | Flower | 1oz at Dark Horse Cannabis Dispensary ($3.57 per gram)
52 real 28g packages on Albany menus · Albany average $148.42 an ounce · typical flower $10 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every New York city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Angry Bears | Berry White | Flower | 1oz Flower | each | $100 | $3.57/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Blueberry Fritter - Premium Smalls - 28g - Hybrid Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Chemdog | Big Buds | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Durban Poison | Smalls | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Grape Ape | Smalls | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Apple Fritter | Big Buds | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | White Gummy | Smalls | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Sunset Sherbet - Premium Smalls - 28g - Hybrid Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | The Soap | Smalls | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | ICE CREAM CAKE - (28G) Flower | each | $130 | $4.64/g | Route 20 Cannabis Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | APPLE FRITTER - (28G) Flower | each | $130 | $4.64/g | Route 20 Cannabis Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | TROPICANNA CHERRY (28G) Flower | each | $130 | $4.64/g | Route 20 Cannabis Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | SLM (28G) Flower | each | $130 | $4.64/g | Route 20 Cannabis Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Super Boof | Flower | 28g Leal · Flower | each | $130.20$15516% off | $4.65/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Stank Breath | Flower | 28g Leal · Flower | each | $130.20$15516% off | $4.65/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Animal Face | Flower | 28g Leal · Flower | each | $130.20$15516% off | $4.65/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Garlic Budder | Big Buds | 28g Leal · Flower | each | $130.20$15516% off | $4.65/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Garlic Patties | Flower | 28g Find · Flower | each | $139.50$15510% off | $4.98/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Memory Loss OG | Big Buds | 28g LivWell Enlightened Health · Flower | each | $140 | $5/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Wedding Crasher | Big Buds | 28g Dragonfly · Flower | each | $140 | $5/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Albany
1 package in this price band among the cheapest Albany ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Angry Bears | Berry White | Flower | 1oz Flower | each | $100 | $3.57/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Albany
51 packages in this price band among the cheapest Albany ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blueberry Fritter - Premium Smalls - 28g - Hybrid Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Chemdog | Big Buds | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Durban Poison | Smalls | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Grape Ape | Smalls | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Apple Fritter | Big Buds | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | White Gummy | Smalls | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sunset Sherbet - Premium Smalls - 28g - Hybrid Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | The Soap | Smalls | 28g Flower | each | $120 | $4.29/g | Crush Dispensary Albany · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | ICE CREAM CAKE - (28G) Flower | each | $130 | $4.64/g | Route 20 Cannabis Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | APPLE FRITTER - (28G) Flower | each | $130 | $4.64/g | Route 20 Cannabis Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | TROPICANNA CHERRY (28G) Flower | each | $130 | $4.64/g | Route 20 Cannabis Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | SLM (28G) Flower | each | $130 | $4.64/g | Route 20 Cannabis Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Super Boof | Flower | 28g Leal · Flower | each | $130.20$15516% off | $4.65/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Stank Breath | Flower | 28g Leal · Flower | each | $130.20$15516% off | $4.65/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Animal Face | Flower | 28g Leal · Flower | each | $130.20$15516% off | $4.65/g | Dark Horse Cannabis Dispensary Albany · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Albany
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Albany has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Albany ounce: $148.42 across 52 listings, lowest $100.
- Average half ounce: $94.21.
- Average quarter: $61.07.
- Average eighth: $40.95.
See also the Albany flower price index, cheapest flower per gram and Albany deals.
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.