Cheap ounces in Bronx, NY — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $45 — Sierra Hills: 28g Flower - Purple Lemonade at Rockstar cannabis shop ($1.61 per gram)
252 real 28g packages on Bronx menus · Bronx average $159.24 an ounce · typical flower $9.86 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every New York city
Cheapest ounces today
Ounces $50 and under in Bronx
4 packages in this price band among the cheapest Bronx ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sierra Hills: 28g Flower - Purple Lemonade Flower | each | $45 | $1.61/g | Rockstar cannabis shop Bronx · ★ 3.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Sierra Hills: 28g Flower - White Widow Flower | each | $45 | $1.61/g | Rockstar cannabis shop Bronx · ★ 3.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Sierra Hills: 28g Flower - Sour OG - Sativa Flower | each | $45 | $1.61/g | Rockstar cannabis shop Bronx · ★ 3.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sierra Hills: 28g Flower - Marathon OG Flower | each | $45 | $1.61/g | Rockstar cannabis shop Bronx · ★ 3.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Bronx
6 packages in this price band among the cheapest Bronx ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sierra Hills: 28g Flower - Jamaican Dream Flower | each | $78 | $2.79/g | Rockstar cannabis shop Bronx · ★ 3.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Smartbud 1 oz Ground Flower Double Blue Dream Flower | ounce | $79.64 | $2.84/g | My Bud 420 Bronx · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Rockstar: 28g Exotic Flower - Gush Mintz Flower | each | $90 | $3.21/g | Rockstar cannabis shop Bronx · ★ 3.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Smoakland X - Tangie Dynamite - 28g Smoakland · Flower | each | $100 | $3.57/g | Smoking Scholars Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Smoakland X - OG Kush - 28g Smoakland · Flower | each | $100 | $3.57/g | Smoking Scholars Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Smoakland X - Grape Ape - 28g Smoakland · Flower | each | $100 | $3.57/g | Smoking Scholars Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Bronx
50 packages in this price band among the cheapest Bronx ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ANGRY BEAR-28g-Grapple Pie - 28G Flower | ounce | $100.01 | $3.57/g | Guardian Wellness licensed Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | ANGRY BEAR-28g-Black Panther- 28G Flower | ounce | $100.01 | $3.57/g | Guardian Wellness licensed Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | ANGRY BEAR-28g-Berry White - 28G Flower | ounce | $100.01 | $3.57/g | Guardian Wellness licensed Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Superfire | Maui Wowie | 28g Pack | Sativa Flower | ounce | $100.01 | $3.57/g | Guardian Wellness licensed Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Smoakland X - NY Diesel - 28g Smoakland · Flower | ounce | $100.01 | $3.57/g | Guardian Wellness licensed Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Smoakland X - Maui Wowie - 28g Smoakland · Flower | ounce | $100.01 | $3.57/g | Guardian Wellness licensed Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | ANGRY BEAR-28g-Lemon Skrilla - 28G Flower | ounce | $100.01 | $3.57/g | Guardian Wellness licensed Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Cherry Pie 28g The Plug Pack · Flower | each | $110 | $3.93/g | Bleu Leaf Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Chopped Cheese 28g The Plug Pack · Flower | each | $110 | $3.93/g | Bleu Leaf Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | The Plug Pack - Scarlet Gelato - 28g Flower Flower | each | $110 | $3.93/g | Bleu Leaf Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Tequila Sunrise 28g The Plug Pack · Flower | each | $110 | $3.93/g | Bleu Leaf Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Angry Bears - Lemon Skrilla - 28g Flower Flower | each | $110 | $3.93/g | Bleu Leaf Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Bomb Pop 28g The Plug Pack · Flower | each | $110 | $3.93/g | Bleu Leaf Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Angry Bears - Black Panther - 28g Flower Flower | each | $120 | $4.29/g | Bleu Leaf Dispensary Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Lobo - Sativa Blend "Ground" Infused - Flower - 28g Flower | ounce | $120 | $4.29/g | SeshNYC Dispensary and Delivery Bronx · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Bronx
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Bronx has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Bronx ounce: $159.24 across 252 listings, lowest $45.
- Average half ounce: $94.21.
- Average quarter: $61.81.
- Average eighth: $40.12.
See also the Bronx flower price index, cheapest flower per gram and Bronx deals.
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.