Cheap ounces in Ithaca, NY — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $160 — Leal | Super Boof | Flower at Altitude Ithaca ($5.71 per gram)
5 real 28g packages on Ithaca menus · Ithaca average $180.61 an ounce · typical flower $8 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every New York city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Leal | Super Boof | Flower Flower | ounce | $160 | $5.71/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Rolling Green | Perm Li Hi | Flower Flower | ounce | $180.80 | $6.46/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Rolling Green | Sherb Burger | Flower Flower | ounce | $180.80 | $6.46/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Tropical Treats | Big Buds | 28g Flower | ounce | $186.45 | $6.66/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Honest Pharm Co | Chem Dawg | Flower Flower | ounce | $195 | $6.96/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Ithaca
5 packages in this price band among the cheapest Ithaca ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Leal | Super Boof | Flower Flower | ounce | $160 | $5.71/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Rolling Green | Perm Li Hi | Flower Flower | ounce | $180.80 | $6.46/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Rolling Green | Sherb Burger | Flower Flower | ounce | $180.80 | $6.46/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Tropical Treats | Big Buds | 28g Flower | ounce | $186.45 | $6.66/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Honest Pharm Co | Chem Dawg | Flower Flower | ounce | $195 | $6.96/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Ithaca
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Ithaca has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Ithaca ounce: $180.61 across 5 listings, lowest $160.
- Average half ounce: $107.15.
- Average quarter: $54.63.
- Average eighth: $37.82.
See also the Ithaca flower price index, cheapest flower per gram and Ithaca deals.
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.