Cheap ounces in Rome, NY — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $88.50 — Smoakland X - Tangie Dynamite - 28g at Luxus Botanica ($3.16 per gram)
14 real 28g packages on Rome menus · Rome average $107.46 an ounce · typical flower $6.32 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every New York city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Smoakland X - Tangie Dynamite - 28g Smoakland · Flower | each | $88.50 | $3.16/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | X OZ - 28g - OG Kush Flower | each | $88.50 | $3.16/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Dragonfly | Flower | 28g | Nappa Flower | each | $97.35 | $3.48/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sour Garlic Margie | Big Buds | 28g Dragonfly · Flower | each | $97.35 | $3.48/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Dragonfly | Flower | 28g | Dulce De Uve Flower | each | $97.35 | $3.48/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | KNACK - 28g - Mind Melt Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | DUAL Knack Flower - Tropical Treats - 28g Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | DUAL Knack Flower - Lemon Jungle - 28g Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | DUAL Knack Flower - NY Cheddar - 28g Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | DUAL Knack Flower - Purple Brulee - 28g Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | KNACK - 28g - Funk Bomb Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Garlic Budder | Big Buds | 28g Leal · Flower | each | $132.74 | $4.74/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Cheevo | Pineapple Donut | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | each | $132.74 | $4.74/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Cheevo | Uptown Piff | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | each | $132.74$154.8714% off | $4.74/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Rome
5 packages in this price band among the cheapest Rome ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Smoakland X - Tangie Dynamite - 28g Smoakland · Flower | each | $88.50 | $3.16/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | X OZ - 28g - OG Kush Flower | each | $88.50 | $3.16/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Dragonfly | Flower | 28g | Nappa Flower | each | $97.35 | $3.48/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sour Garlic Margie | Big Buds | 28g Dragonfly · Flower | each | $97.35 | $3.48/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Dragonfly | Flower | 28g | Dulce De Uve Flower | each | $97.35 | $3.48/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Rome
9 packages in this price band among the cheapest Rome ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | KNACK - 28g - Mind Melt Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | DUAL Knack Flower - Tropical Treats - 28g Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | DUAL Knack Flower - Lemon Jungle - 28g Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | DUAL Knack Flower - NY Cheddar - 28g Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | DUAL Knack Flower - Purple Brulee - 28g Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | KNACK - 28g - Funk Bomb Flower | each | $106.19 | $3.79/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Garlic Budder | Big Buds | 28g Leal · Flower | each | $132.74 | $4.74/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Cheevo | Pineapple Donut | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | each | $132.74 | $4.74/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Cheevo | Uptown Piff | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | each | $132.74$154.8714% off | $4.74/g | Luxus Botanica Rome · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Rome
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Rome has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Rome ounce: $107.46 across 14 listings, lowest $88.50.
- Average half ounce: $78.91.
- Average quarter: $73.01.
- Average eighth: $27.43.
See also the Rome flower price index, cheapest flower per gram and Rome deals.
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.