Cheap ounces in Hood River, OR — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $29 — Green Cr*ck - GH Smalls at Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River ($1.04 per gram)
12 real 28g packages on Hood River menus · Hood River average $54.83 an ounce · typical flower $8.50 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Oregon city
Cheapest ounces today
Ounces $50 and under in Hood River
6 packages in this price band among the cheapest Hood River ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Green Cr*ck - GH Smalls Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Lodi Dodi - GH Smalls Flower | ounce | $29 | $1.04/g | Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | GMO - Greenhouse Smalls Flower | ounce | $49 | $1.75/g | Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Jack Herer - GH Smalls Flower | ounce | $49 | $1.75/g | Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Blue Dream - Bbud/Smalls Flower | ounce | $49 | $1.75/g | Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | FF - White Tahoe Cookies - GH Smalls Flower | ounce | $49 | $1.75/g | Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $75 and under in Hood River
5 packages in this price band among the cheapest Hood River ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FF - Garlic Lemon OG - Indoor Smalls Flower | ounce | $59 | $2.11/g | Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Lodi Dodi - Indoor Smalls Flower | ounce | $59 | $2.11/g | Frontier Farms Cannabis - Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | East Fork Cultivars Jaeger (Purple Hindu Kush) 28g Special Flower | ounce | $69$8923% off | $2.46/g | Gorge Greenery All Things Cannabis- Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | East Fork Cultivars Pink Runtz 28g Special Flower | ounce | $69$8923% off | $2.46/g | Gorge Greenery All Things Cannabis- Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Gud Gardens Green Cr*ck 28g Special Flower | ounce | $69$8923% off | $2.46/g | Gorge Greenery All Things Cannabis- Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $100 and under in Hood River
1 package in this price band among the cheapest Hood River ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | East Fork Cultivars OG Kush 28g Special Flower | ounce | $79$9920% off | $2.82/g | Gorge Greenery All Things Cannabis- Marijuana Dispensary Hood River Hood River · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Hood River
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Hood River has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Hood River ounce: $54.83 across 12 listings, lowest $29.
- Average half ounce: $44.
See also the Hood River flower price index, cheapest flower per gram and Hood River deals.
Prices come from licensed Oregon dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.