Cheap ounces in Portland, OR — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $20 — Royal Hindu Truffle (Upper Rouge) $20 oz *No Discounts* at LoveBuzz on Glisan ($0.71 per gram)
33 real 28g packages on Portland menus · Portland average $42.41 an ounce · typical flower $6.86 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Oregon city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Royal Hindu Truffle (Upper Rouge) $20 oz *No Discounts* Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Slurty 3 | Smalls | 28g Grown Rogue · Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | MADD (Uncle Johns Farm) $20oz *No Discounts* Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Cherry Vanilla Cookies by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 5 | Dream Time by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 6 | Mob Boss by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 7 | CBG-a Tincture | 1oz Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Somewhere Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Agent Orange by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 9 | $30oz - Cream - Gelato 41 (I/H) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | $30oz - Cream - Unicorn Sap (S) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | $30oz - Cream - Blue City Diesel (H) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | $30 Oz - Chili Verde 24.44% (I/H) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | $30oz - Cream - Unicornz (S) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Pineapple (Upper Rouge) $30 oz *No Discounts* Flower | ounce | $30 | $1.07/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | William's Wonder | Shake Oz by OreKron Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 16 | Blue Cheese (Upper Rouge) $30 oz *No Discounts* Flower | ounce | $30 | $1.07/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Jaeger Master (Upper Rouge) $30 oz *No Discounts* Flower | ounce | $30 | $1.07/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | CBD Suver HAZE Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Greeley Gallery Portland · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | T4 | Shake Oz by Blue Star Farm Flower | ounce | $40 | $1.43/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 20 | Chernobyl (Blissful Botanicals) $40 oz (NO Discounts) Flower | ounce | $40 | $1.43/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $50 and under in Portland
22 packages in this price band among the cheapest Portland ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Royal Hindu Truffle (Upper Rouge) $20 oz *No Discounts* Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Slurty 3 | Smalls | 28g Grown Rogue · Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | MADD (Uncle Johns Farm) $20oz *No Discounts* Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Cherry Vanilla Cookies by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 5 | Dream Time by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 6 | Mob Boss by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 7 | CBG-a Tincture | 1oz Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Somewhere Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Agent Orange by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 9 | $30oz - Cream - Gelato 41 (I/H) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | $30oz - Cream - Unicorn Sap (S) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | $30oz - Cream - Blue City Diesel (H) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | $30 Oz - Chili Verde 24.44% (I/H) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | $30oz - Cream - Unicornz (S) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - Clackamas Portland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Pineapple (Upper Rouge) $30 oz *No Discounts* Flower | ounce | $30 | $1.07/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | William's Wonder | Shake Oz by OreKron Flower | ounce | $30 | $1.07/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
Ounces $75 and under in Portland
10 packages in this price band among the cheapest Portland ounces we're tracking today.
Ounces premium ounces (over $100) in Portland
1 package in this price band among the cheapest Portland ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Asteria by GOTG Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Portland
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Portland has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Portland ounce: $42.41 across 33 listings, lowest $20.
- Average half ounce: $39.80.
- Average quarter: $22.73.
- Average eighth: $7.76.
See also the Portland flower price index, cheapest flower per gram and Portland deals.
Prices come from licensed Oregon dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.