Cheapest weed in Portland, OR
9,238 Portland menu items with a published package size, compared on the same unit · lists rebuilt Oct 2, 2026
↑ Compare every Oregon city: cheapest weed in Oregon
Cheapest flower in Portland
See all flower prices →Cheapest right now: Blueberry Lemonade CBN Hemp Gummy 1pc - Blossom at The Dispensary on 52nd — $5 ($0.54 per gram) · 1,919 comparable items at 37 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blueberry Lemonade CBN Hemp Gummy 1pc - Blossom Flower | 9.2 g | $5 | $0.54/g | The Dispensary on 52nd Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Purple Push Pop by Old Gold Gardens Flower | eighth | $2.10$3.5040% off | $0.60/g | Floyd's Fine Cannabis on Sandy Portland · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Full Spectrum CBD Lotion Flower | 3.5 oz | $60 | $0.61/g | Somewhere Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | MADD (Uncle Johns Farm) $20oz *No Discounts* Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Slurty 3 | Smalls | 28g Grown Rogue · Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Royal Hindu Truffle (Upper Rouge) $20 oz *No Discounts* Flower | ounce | $20 | $0.71/g | LoveBuzz on Glisan Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Mob Boss by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 8 | Dream Time by Elysium Fields Flower | ounce | $24 | $0.86/g | Lucky Lion Portland · ★ 4.8 · pickup | Aug 1, 2026 |
Cheapest carts & vapes in Portland
See all carts & vapes prices →Cheapest right now: Oregon Apple | Cartridge | 1g at Alternative Solutions Dispensary — $5 ($5 per gram) · 2,792 comparable items at 33 stores
Cheapest edibles in Portland
See all edibles prices →Cheapest right now: Angel Drops - Flavorless 3000mg CBD (30ml) at Floyd's Fine Cannabis on Sandy — $40 ($1.33 per 100mg of THC) · 1,799 comparable items at 35 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Angel Drops - Flavorless 3000mg CBD (30ml) Edibles | each · 3000mg THC | $40 | $1.33/100mg THC | Floyd's Fine Cannabis on Sandy Portland · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Angel Drops - Flavorless 3000mg CBD (30ml) Edibles | each · 3000mg THC | $40 | $1.33/100mg THC | Floyd's Fine Cannabis Slabtown Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Angel Drops - Flavorless 3000mg CBD (30ml) Edibles | each · 3000mg THC | $40 | $1.33/100mg THC | Floyd's Fine Cannabis on Broadway Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Angel Drops - Flavorless 1500mg CBD (30ml) Edibles | each · 1500mg THC | $26.67 | $1.78/100mg THC | Floyd's Fine Cannabis on Sandy Portland · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Angel Drops - Flavorless 1500mg CBD (30ml) Edibles | each · 1500mg THC | $26.67 | $1.78/100mg THC | Floyd's Fine Cannabis Slabtown Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Angel Drops - Flavorless 1500mg CBD (30ml) Edibles | each · 1500mg THC | $26.67 | $1.78/100mg THC | Floyd's Fine Cannabis on Division Portland · ★ 4.7 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 7 | Angel Drops - Flavorless 1500mg CBD (30ml) Edibles | each · 1500mg THC | $26.67 | $1.78/100mg THC | Floyd's Fine Cannabis on Broadway Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Drops | Black Currant Gummy | 300mg | THC:CBN:CBD 100mg/ea Drops · Edibles | each · 300mg THC | $6 | $2/100mg THC | Vibe Cannabis | Portland Marijuana Dispensary (49th Ave) Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest concentrates in Portland
See all concentrates prices →Cheapest right now: Blueberry Sugar from La Mota at La Mota - Sandy Blvd — $2 ($2 per gram) · 1,411 comparable items at 28 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blueberry Sugar from La Mota Concentrates | gram | $2 | $2/g | La Mota - Sandy Blvd Portland · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Blueberry Sugar from La Mota Concentrates | gram | $2 | $2/g | La Mota - Northeast Portland · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Gumbo Sugar from La Mota Concentrates | gram | $2 | $2/g | La Mota - Stark Portland · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Haywire Ice Hash - GG4 (1g) Concentrates | 2 g | $5 | $2.50/g | Floyd's Fine Cannabis Slabtown Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Haywire Ice Hash - Pineapple Express (1g) Concentrates | 2 g | $5 | $2.50/g | Floyd's Fine Cannabis Slabtown Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Haywire Ice Hash - White Tahoe Cookies (1g) Concentrates | 2 g | $5 | $2.50/g | Floyd's Fine Cannabis Slabtown Portland · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Soy Sauce | Solvent | Sauce | 1g Concentrates | gram | $3 | $3/g | La Mota - Sandy Blvd Portland · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Soy Sauce | Solvent | Sauce | 1g Concentrates | gram | $3 | $3/g | La Mota - Northeast Portland · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
Cheapest pre-rolls in Portland
See all pre-rolls prices →Cheapest right now: Super Boof | Preroll | 24.14% at GREEN MUSE — $10 ($1 per gram) · 786 comparable items at 29 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Super Boof | Preroll | 24.14% Pre-rolls | 7/10 g | $10 | $1/g | GREEN MUSE Portland · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Deep Creep Gardens - Dog Walker Pre Roll 0.7g Deep Creek Gardens · Pre-rolls | 7/10 g | $10 | $1/g | GREEN MUSE Portland · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Avitas Preroll Pack - Alien Mints (10x0.5g) Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $11.66$16.6630% off | $1.17/piece | Floyd's Fine Cannabis on Broadway Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Avitas Preroll Pack - Infinity Linx (10x0.5g) Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $11.66$16.6630% off | $1.17/piece | Floyd's Fine Cannabis on Division Portland · ★ 4.7 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 5 | Avitas Preroll Pack - Kimbo Kush (10x0.5g) Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $11.66$16.6630% off | $1.17/piece | Floyd's Fine Cannabis on Broadway Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Avitas Preroll Pack - Kimbo Kush (10x0.5g) Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $11.66$16.6630% off | $1.17/piece | Floyd's Fine Cannabis on Division Portland · ★ 4.7 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 7 | Avitas Preroll Pack - Yoshi Kush (10 x 0.5g) Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $11.67$16.6730% off | $1.17/piece | Floyd's Fine Cannabis on Division Portland · ★ 4.7 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 8 | Avitas Preroll Pack - Banana Cream Pop (10x0.5g) Pre-rolls | 5 g · 10-pack | $11.67$16.6730% off | $1.17/piece | Floyd's Fine Cannabis on 28th Portland · ★ 4.3 · pickup | Aug 1, 2026 |
Cheapest infused pre-rolls in Portland
See all infused pre-rolls prices →Cheapest right now: Pre Roll - Happy Cabbage - Rosin Infused - Hindu Fruit + Island Lava (1 gram) at Urban Farmacy Dispensary — $12.50 ($1.25 per gram) · 434 comparable items at 20 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Pre Roll - Happy Cabbage - Rosin Infused - Hindu Fruit + Island Lava (1 gram) Infused Pre-rolls | 7/10 g | $12.50 | $1.25/g | Urban Farmacy Dispensary Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Pre Roll - Happy Cabbage - Rosin Infused - Lemon Pastries + Banana Bliss (1 gram) Infused Pre-rolls | 7/10 g | $12.50 | $1.25/g | Urban Farmacy Dispensary Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | La Mota - 1g In House Preroll - Gush Mintz 19.25% Infused Pre-rolls | each | $2 | $2/g | La Mota - North PDX Portland · ★ 4.2 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 4 | La Mota - 1g In House Preroll - Dripz 24.09% Infused Pre-rolls | each | $2 | $2/g | La Mota - Sandy Blvd Portland · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | La Mota - 1g In House Preroll - Jager OG 18.98% Infused Pre-rolls | each | $2 | $2/g | La Mota - Sandy Blvd Portland · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | La Mota - 1g In House Preroll - Lemon Fresh 24.65% Infused Pre-rolls | each | $2 | $2/g | La Mota - Sandy Blvd Portland · ★ 4.3 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Kerby Cookies Infused Pre-rolls | each | $2 | $2/piece | La Mota - North PDX Portland · ★ 4.2 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 8 | La Mota - 1g In House Preroll - Purple Hindu Kush 22.30% Infused Pre-rolls | each | $2 | $2/g | La Mota - Stark Portland · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Real ounce packages ranked by ticket price, with price brackets.
Portland flower price index →Average and typical price per gram, eighth, quarter, half and ounce.
Weed deals in Portland →Discounted items across Portland menus, newest first.
Best dispensaries in Portland →Ranked by the WeedDispos Score from reviews, menus and hours.
Prices come from licensed Oregon dispensary menus and change constantly. Cannabis is for adults 21+; nothing here is a medical claim.