Cheap ounces in Middlebury, VT — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $150 — Bioflux, Flower, 28g Smalls at The Herbal Collective ($5.36 per gram)
9 real 28g packages on Middlebury menus · Middlebury average $156.67 an ounce · typical flower $10 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Vermont city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bioflux, Flower, 28g Smalls Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Spritzer | Big Buds | 28g Satori · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Spritzer | Big Buds | 3.5g Satori · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Superboof, Flower, 28g Smalls Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Gastopia, Flower, 28g Smalls Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Gelonade, Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Garlic Drip, Flower, 28g Flower | ounce | $170 | $6.07/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | I-95 | Big Buds | 3.5g Satori · Flower | ounce | $170 | $6.07/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Superboof, Flower, 28g Flower | ounce | $170 | $6.07/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Middlebury
9 packages in this price band among the cheapest Middlebury ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bioflux, Flower, 28g Smalls Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Spritzer | Big Buds | 28g Satori · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Spritzer | Big Buds | 3.5g Satori · Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Superboof, Flower, 28g Smalls Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Gastopia, Flower, 28g Smalls Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Gelonade, Flower Flower | ounce | $150 | $5.36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Garlic Drip, Flower, 28g Flower | ounce | $170 | $6.07/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | I-95 | Big Buds | 3.5g Satori · Flower | ounce | $170 | $6.07/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Superboof, Flower, 28g Flower | ounce | $170 | $6.07/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Middlebury
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Middlebury has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Middlebury ounce: $156.67 across 9 listings, lowest $150.
- Average eighth: $37.59.
See also the Middlebury flower price index, cheapest flower per gram and Middlebury deals.
Prices come from licensed Vermont dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.