Cheap ounces in Burlington, WA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $20 — Higher Cause MAC 28g at Caravan Cannabis Company ($0.71 per gram)
48 real 28g packages on Burlington menus · Burlington average $98.88 an ounce · typical flower $11.43 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Washington city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Higher Cause MAC 28g Flower | each | $20 | $0.71/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Medio yo' Momma 28g Hybrid Flower | each | $28 | $1/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Medio Yoga Pants 28g Hybrid Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Medio Sundaze 28g Hybrid Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Medio Strawberry Haze 28g Sativa Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Medio Rainbow Sherbet 28g Hybrid Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Medio Ol' Mendo Indica 28g Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Medio Monsterberry 28g Indica Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Medio Lemon OG 28g Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Medio Ethos Cookies 28g Sativa Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Medio Black Koffee 28g Indica Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Medio Zeloso Chismoso 28g Sativa Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | NATURES RESERVE Flower Triple Chocolate Chip (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | NATURES RESERVE Flower 9lb Hammer (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | NATURES RESERVE Flower Critical Kush (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | NATURES RESERVE Flower DJ Short Blueberry (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | NATURES RESERVE Flower Gods Gift (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | NATURES RESERVE Flower Obama Kush (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | NATURES RESERVE Flower Pink Lemonade (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Bodega Buds Popcorn Candy Gas 28g Hybrid Flower | each | $60 | $2.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $50 and under in Burlington
19 packages in this price band among the cheapest Burlington ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Higher Cause MAC 28g Flower | each | $20 | $0.71/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Medio yo' Momma 28g Hybrid Flower | each | $28 | $1/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Medio Yoga Pants 28g Hybrid Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Medio Sundaze 28g Hybrid Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Medio Strawberry Haze 28g Sativa Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Medio Rainbow Sherbet 28g Hybrid Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Medio Ol' Mendo Indica 28g Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Medio Monsterberry 28g Indica Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Medio Lemon OG 28g Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Medio Ethos Cookies 28g Sativa Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Medio Black Koffee 28g Indica Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Medio Zeloso Chismoso 28g Sativa Flower | each | $35 | $1.25/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | NATURES RESERVE Flower Triple Chocolate Chip (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | NATURES RESERVE Flower 9lb Hammer (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | NATURES RESERVE Flower Critical Kush (BURL) Flower | ounce | $50 | $1.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $75 and under in Burlington
4 packages in this price band among the cheapest Burlington ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bodega Buds Popcorn Candy Gas 28g Hybrid Flower | each | $60 | $2.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Bodega Buds Blackberry Headband 28g Flower | each | $60 | $2.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Bodega Buds Popcorn Permanent Marker 28g Hybrid Flower | each | $60 | $2.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Bodega Buds Popcorn Jealousy 28g Hybrid Flower | each | $60 | $2.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $100 and under in Burlington
7 packages in this price band among the cheapest Burlington ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mad Dog Motor Breath 28g Indica Flower | each | $88 | $3.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Mad Dog Sour Zkittlez 28g Sativa Flower | each | $88 | $3.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Mad Dog Black Truffles 28g Hybrid Flower | each | $88 | $3.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Mad Dog Divine Banana 28g Indica Flower | each | $88 | $3.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Mad Dog Jet Fuel 28g Flower | each | $88 | $3.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Mad Dog MAC #1 Hybrid 28g Flower | each | $88 | $3.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Bargain Budz Flower Pandoras Box (BURL) Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Burlington
18 packages in this price band among the cheapest Burlington ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2727 GasII 28g Hybrid Flower | each | $116 | $4.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | 2727 E-85 28g Hybrid Flower | each | $116 | $4.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | 2727 Georgia Pie 28g Indica Flower | each | $116 | $4.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | 2727 Blue Lobster 28g Indica Flower | each | $116 | $4.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | 2727 Somethin' Slight 28g Sativa Flower | each | $116 | $4.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | 2727 Now & Lator 28g Sativa Flower | each | $116 | $4.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | 2727 Lemon Cherry Fritter 28g Hybrid Flower | each | $116 | $4.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | 2727 Glacier Falls 28g Sativa Flower | each | $116 | $4.14/g | Caravan Cannabis Company Burlington · ★ 3.5 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Good Karma Flower Grape Durbs (BURL) Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Good Karma Flower Washington Apple (BURL) Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Good Karma Flower White Urkle (BURL) Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Good Karma Flower Blue Steel (BURL) Flower | ounce | $175 | $6.25/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Cedar Creek Popcorn Bud Bigfoot OG Flower | ounce | $190 | $6.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Cedar Creek Popcorn Bud Blueberry Scone (BURL) Flower | ounce | $190 | $6.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Cedar Creek Popcorn Bud Jack Herer (BURL) Flower | ounce | $190 | $6.79/g | Western Bud Burlington · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Burlington
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Burlington has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Burlington ounce: $98.88 across 48 listings, lowest $20.
- Average half ounce: $94.54.
- Average quarter: $76.16.
- Average eighth: $35.81.
See also the Burlington flower price index, cheapest flower per gram and Burlington deals.
Prices come from licensed Washington dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.